Geçtiğimiz Pazar günü Mehmet Akif Ersoy kültür merkezinde, Büyükşehir belediye başkan adayı Fırat Görgel  proje tanıtımını yaptı.

Yaklaşık iki Saat’in üzerinde bir sunum . Oldukça iyi hazırlanmış dev ekranda nerede ne yapılacağını görsel olarak anlattı.

Kahramanmaraş’ta Ak Partide siyaset yapmak için çok fazla mücadeleye gerek yok. 31 Martta yerel seçimlerin sonucu şimdiden belli olan seçim, tek kale maçı gibi gerçekleşecektir.  O kadar çok çabalamaya gerekte yok.  Bu gücün karşısındaki adaylarda seçkin insanlar ama… Rakiplerin de fazla varlık göstermeyeceği bir seçime gidiyoruz. Burada en çok Yeniden Refah Partisi’nin gözle görülür bir hareketliliği gözlemleniyor. Ama sonuç olarak merkezde değişmeyecektir. Dulkadiroğlu ve Onikişubat bu şekilde ama bazı ilçelerde sonuç değişebilir. Siyaset yapmak daha çok, ahbap çavuş ilişkileri ağır basmaktadır. Bunu göz önüne aldığımızda bazı ilçelerde değişikliklerin olacağı tahmin ediliyor.

Büyükşehir belediye başkanlığına çantada keklik gözüyle bakılan Fırat Görgel’in kazandıktan sonra işleri zor. Depremin yaraları hala yeteri kadar sarılmış değil. İnsanlar konteynerlerde yaşamını sürdürüyorlar. Bunların kalıcı konut ve iş yerlerinin hazırlanıp hak sahiplerine verilmesi lazım.  Kazanır ama büyük sorumluğu da var. İşler eskisi gibi değil büyükşehir belediye başkanı ilin yerel olarak iktidarı Fırat Görgel!                                                                                            

+++

Belediye başkanı Hayrettin Güngör’üde gördük. Elinden geldiği kadar çalıştı. Çok zor süreci yönetti. Önce korona virüs, daha sonra çağın en büyük depremi yaşandı... İlin üçte biri yerle bir oldu. Oniki bin kişinin üzerinde insan yaşamını yitirdi.  Bu yıkım içerisinde yaşam koçu olmak kolay değil. Hem korona da hem de depremde hep ilin başındaydı.

Hayrettin Güngör ‘ü elbette eleştirilecek yanları olmuştur. Depremden sonra Çevre şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığı tarafından şehrin birçok yeri imardan çıkarılmıştı. Başkanın mücadelesi sonucunda Merkezin tekrar eski yerinde yapılmasını ve çarşıların korunmasını sağladı. Bunlar bilinmiyor.  Bakan Mehmet Özhaseki  ve Hayrettin Güngör arasında verilen mücadelenin de bilinmesi gerekir.

Diğer taraftan: Dil, üslup ve projelerle hep birlikte seçim demokrasinin kalitesinin göstergesidir. Yerelde irili ufaklı tüm siyasi partilerin katıldığı sahici bir demokratik yarışın il için hayatı öneme sahip olduğunu akıldan çıkarmayalım!

Daha sakin ve daha çok hizmet odaklı bir yarışın kazananı ilimiz ve insanlarımız olacaktır.