Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçe belediye başkanı Necati Okay üçüncü kez aday gösterildi.

Kazanır da. Yaşanan deprem nedeniyle oy kaybına uğrayacağı söylense de Büyükşehir Belediye başkan adayı Fırat Görgel, Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçe belediye başkan adayları yarışı önde bitirecekler.
Kahramanmaraş seçmeninde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hayranlığı var. 2023 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde tüm olumsuz şartlara rağmen Cumhurbaşkanı’na %76 oy verdi, Kahramanmaraş seçmeni...
31 Martta Yerel seçimler yapılacak. Bu seçimlerde diğer ilçelerin bazılarında sürpriz olabilir. Çünkü Başkan adaylarının halk tarafından sevilip sayılması önem arz ediyor. O ilçeler merkez gibi değil.
Manşette “Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu”(zümer süresi 9. ayet) başlığı attım. Dulkadiroğlu belediye Başkanı Necati Okay üçüncü kez belediye Başkanı seçilecek büyük ihtimalle. Bu üç dönem yani 10 yılı geride bıraktı. Bu yıllar Necati Okay’a bir ustalık tecrübesi kazandırdı. 1 Nisanda Usta belediye başkanı olarak işe başlayacak. Belediye başkanlığı çok önemli bir görev olduğunu hep dile getiriyoruz. Hiçbir makama benzemez ya işi iyi bileceksiniz Yada işi iyi bilen kadroyla işe başlayacaksınız. Başkanın usta olması elbette iyi olur. Ama İşe yeni başlayan başkanlar için işi bilen ekiplerin olması Başkana her zaman artı getirecektir.
Belediye Başkanı Okay, ilk seçildiğinde Dulkadiroğlu bakımsız geri kalmış mahallelerden oluşuyordu. Bu yıllar içerisinde düzgün ve modern bir ilçe görüntüsü kazandırdı. Ama 6 Şubatta yaşanan büyük deprem en çok Dulkadiroğlu ilçesine zarar verdi. Binlerce aile evsiz kaldı. Hak sahipleri Belediye başkanı Okay’ı çare olarak görse de depremin büyüklüğü göz önünü getirildiğinde Başkan’ın yapacağı fazla bir şey yok.   Zaman içerisinde elbette hak sahiplerinin konutları yapılacaktır. Ama biraz zaman gerekiyor.
Belediye Başkanı Okay geçtiğimiz gün Sahur programında basınla bir araya geldi. Yaklaşık bir saatin üzerinde yeni dönemde yapacağı yatırımların bir özetini çıkardı. Bu özeti göz önüne aldığımızda ilçeyi yeniden inşa edecektir.
Diğer taraftan; Onikişubat ilçesinde belediye başkanlığı yapmak çokta zor değil, çünkü Onikişubat ilçesi hep yeni yerleşim yerlerinden oluşmaktadır. Alt ve üstü yapısı ve diğer sosyal donatılar mevcut. Dulkadiroğlu öyle değil. Çok sayıda eski ve bakımsız yerlerden oluşmaktadır. Elbette kentsel dönüşüm için bir kolaylık sağlıyor. Ama büyük yatırımlara ihtiyaç var. Bunu göz önüne alan Başkan Necati Okay bir saate aşkın sunum da çok yeni yatırımlara ev sahipliği yapacak.
Depremde yıkılan birçok yerin yapılmasında öncülük edecek. Bunun yanında birçok yeniliğe de imza atacaktır. Necati Okay’ın işi de o kadar kolay değil.
 Siyaset risk alma sanatı aynı zamanda kutsal bir görevdir.