Kahramanmaraş CHP Milletvekili Al Öztunç CHP il binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. 

İlimizde bulunan yazılı basın ve sosyal medya oldukça ilgi gösterdi. Öztunç Ana muhalefet milletvekili olmasına rağmen herkes tarafından sevilen ve sayılan bir vekilimiz. Öztunç  için partili partisiz olsun önemli değil. Her işi düşenin işine yapar ve ilgilenir. Bu özelliği  kendisini öne çıkartan bu sahiplenme duygusudur.
Ali Öztunç bu gelişinde oldukça duygu yüklüydü. Komşu ilerin yazılı ve sözlü basını kendisine haberlerinde yer verirken; Kahramanmaraş basınının yeteri kadar yer vermediğini söyledi. Burada yapılan haberler diğer illeri de beslediğini öne sürdü.
Ali Öztunç serzenişlerinde haklılık payı elbette var. Ancak burada nedenlerini açıklamaya gerek yok zaten kendisi de biliyor. 14 Haziranda yapılan Milletvekilleri seçimlerinde Ak  Partiye % 47 oy. 24 Hazarin da ikinci kez yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a  %76 oy verdi. Kahramanmaraş.
Kahramanmaraş’ta Bu dönem CHP iki milletvekili çıkartmış ise buda Ali Öztunç’un gayretleriyle olmuştur. Öztunç daha önce 30 bin oy veren CHP seçmeni son seçimlerde 105 bin oy kullanmıştır. Bu “atom karınca” Öztunç’un sayesinde olmuştur.
Ak Partinin bu kadar üstün oy farkını da gözeterek yazılı basın ve sosyal medyanın ister istemez ibreyi AK Partiye çeviriyor. Şunu da inkar edemeyiz.
Kahramanmaraş’ta ana muhalefet adına siyaset yapmak oldukça zor. Her dört seçmenden üçünün oyuna alan AK Parti ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan bahsediyoruz.
CHP’de ise sorunların birbirine karıştığı, çözümsüzlüklerin etrafı kararttığı, akın karadan ayırt edilmediği ortamlarda en doğru olan, söz konusu sorunun basit fakat temel gerçeklerine geri dönmektir.
Başlangıcından yola çıkarak kurallarını,”elif-b”sini yeniden gözden geçirmektir. Böyle bir yaklaşım, bir toz duman bulutu altında çözümsüz gibi duran bazı sorunların o kadar zor olmadığını gösterebilir; farkedilmemiş ipuçlarını ortaya çıkartabilir; sonuca götürecek yollara işaret edebilir.
Söz konusu yenilenme ise, bir tüzük ve siyaset beraberliği olarak değil, ancak anlayış     beraberliği olarak gerçeklemesidir.
Böyle bir beraberlikten kaynaklanmış moral destekli, sacayağının her unsuruna, yani ilerde siyasetin bilim çevrelerine, başta pratiğini yapacaklara, işçi, köylü, esnaf ve sanatkâr, sanayici çevrelerine ve tümüyle topluma güven veren bir oluşum, ülkenin yeni siyaset ortamına ilk adımını sağlıklı atabilir.
CHP’ye lider mi lazım, kurtarıcımı?
Bu hafta sonu Cumhuriyet Halk partisinde kurultayı gerçekleştirilecek.
Bilindiği gibi Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına grup başkanı Özgür Özel rakip olarak çıkıyor.
CHP cephesinde genel seçimlerin ilk turundan sonra moraller bozuk. Bu bozuk moralle kurultaya gidilecek. Alttan gelen ses Genel başkan Kılıçdaroğlu ile birlikte tüm yenilenmenin yapılmasını istiyor. İktidar muhalefeti fark etmiyor. Sağcıda, solcuda fazla şey değişmiyor.” Seçmenler her şeye gücü yeten bir lider istiyoruz başımızda. Bir kurtarıcı istiyoruz. Alsın götürsün bizi,  başarıdan başarıya ulaştırsın.” Destanlarda masallarda tarih kitaplarda olduğu gibi.
Mesele kaybetme kazanma meselesi olunca başarıyı da başarısızlığıda başka yere yormuyoruz. “Kılıçdaroğlu yüzünden kazanamadık ”diyen parti içi muhaliflerde “aslında bize kurtarıcı lazım. Kılıçdaroğlu iyi bir kurtarıcı değil. Demek istiyorlar. Bu görüşlerin ağırlık kazandığı kurultaya gidilecek sonuçlar bakalım nasıl olacak.