Çalışan gazeteciler günü nedeniyle Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki ve başsavcı vekillerinin de bulunduğu bir toplantı gerçekleştirildi.

Bu zamana kadar Başsavcının basına ile bir araya gelmesi ilk kez gerçekleşen bir toplantıydı.

Aslında yasama, yürütme ve yargıdan sonra basın dördüncü kuvvet olarak bilinir… Bulunduğu makam elbette önemli.  Basınla diyaloğu iyi olan yöneticilerin başarısı oldukça fazla. Daha öncede basına değer veren yöneticilerin ne kadar başarılı olduklarını yaşayarak gördük. Ancak son yıllarda bu biraz rafa kalktı gibi geliyor bana. Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Tiryaki ve iki başsavcı vekillerini yanına alarak basınla bir ara gelmesi oldukça olumlu bir gelişmedir. Basının görevi sokağın sesi olmasıdır. Her şeyden önce fısıltılara kulak vererek bir olayı zamanından önce duyar hisseder. Eğer adliye veya emniyet ile diyaloğu var ise yaşanacak olayı gerekli yerlere duyurur ve suçun ya işlenmesine mani olur yada işlenecek suçları daha önce ilgili makamlara bildirdiği için sorun daha çabuk çözüme ulaşır.

Kahramanmaraş insanının kırmızı çizgisi: Başta vatan, bayrak ve dini duygularıdır. İllerin büyümesiyle o illerde gelenek ve göreneklerden bir eser kalmadığını biliyoruz. Ama Kahramanmaraş göçü kendi kırsalından aldığı için geleneklerine çok bağlı ve aile duygusu ağır basar. Baba her zaman söz sahibidir.

Onun için Kahramanmaraş’ta terör örgütü barınamaz. Aile bağları buna izin vermez. Bu nedenle terör suçu olmadığı için buraya gelen yetkililer oldukça rahat eder. Buraya isteyerek gelmeyen bir üst yönetici buradan ayrılmak istemez.

Bir önemli konuda: Kahramanmaraş’a atanan Vali olsun Savcı olsun ve Emniyet müdürü olsun. Burada bir süre hizmet verdikten sonra daha büyük illere atandığını da burada belirtmek isterim.

Örneğin Kahramanmaraş’ta emniyet müdürlüğü yapan Doğan İnci bu şehirden sonra Adana emniyet müdürü olarak atandı. Halen bu ilin emniyet müdürlüğünü yıllardan bu yana yapmaktadır.

Vali İlhan Atış buradan sonra Adana’ya vali olarak atandı. Ve çok uzun yıllar Adana’da valilik yaptı.

Eski emniyet müdürü Servet Yılmaz 2017 yılından 2023 yılına kadar Ankara Emniyet müdürü olarak görev yaptı. Bunun yanında diğer üst görev yapan bürokratları saymıyorum.

Kahramanmaraş kendine has bir geçmişi var. Üst yöneticilere hep uğur getirmiştir.

Buraya not düşüyorum: Başsavcı Ramazan Murat Tiryaki görev değişikliği olduğunda mutlak daha büyük illerde görev alacaktır.