Kahramanmaraş kendi yarınlarına hazırlanırken, bazı temel sorunların üzerine ne kadar düşünülüp tartışılırsa, eksik ya da fazla, ama ne kadar çok düşünce ve çözüm üretilirse, gelecek o ölçüde sağlam kurulabilir. Bu sorunların ilki insana olan ilişkin olanıdır. Siyasetin gereği, sorumluluk olduğu kadar sevmek ve saymaktır; demokrasinin gereği çoğulcu bir anlayıştır, hoşgörü çağdaşlıktır.

Bu sütunda Kahramanmaraş Ak Parti il Başkanı Av. Fırat Görgel’den bahsetmek istiyorum. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan Fırat Görgel’in büyükşehir belediye başkan adayı olduğunu açıkladı. 

Bilindiği gibi Ak Parti il başkanlığına yükselen bir siyasetçi. Mutlaka ya büyükşehir belediye başkanı ya da Milletvekili olur. Örneğin Veysi Kaynak İlk önce il başkanı oldu ardından milletvekili ve bakanlığa kadar yükseldi. Fatih Mehmet Erkoç önce il başkanı oldu. Ardından büyükşehir Belediye başkanı oldu.

Başkan Fırat Görgel halk tarafından sevilen ve sayılan bir başkanlık yürütüyor. İktidar partisinin il başkanı olmak ayrı ve yükümlülük gerektirir. İlimizde, her işi düşen mutlaka Partinin kapısını çalar. İş ister, tayin ister olacak veya olmayacak işler ister. Son zamanlarda işin yanında birde kadro süreci başladı. Bazı nedenlerden kadro işi olmadıysa yine ilk gideceği yer, Ak Parti il binasıdır. Fırsat bulup il binasına gittiğiniz zaman insanların Başkan Görgel’le görüşmek için sırada beklediğini görürsünüz.

Gördüğüm kadarıyla Görgel gelenlere ne yapacağını veya ne yapamayacağını söylüyor... İnsan haksızlığa uğramışsa eğer. Bunun için mücadelesini vermekten geri kalmıyor.

Bu konuda Milletvekillerin not aldığına da tanık oluyoruz... Tüm yük İl Başkanı Görgel’e kalıyor.

Ak Parti 31 Martta yapılacak yerel seçimler nedeniyle her ilde geniş çaplı birkaç araştırma yaptı ve Fırat Görgel’de karar kılındı.  Görgel işin mutfağından gelen siyasetçi. Bilindiği gibi deprem nedeniyle ilimiz zor bir süreçten geçiyor. İnsanlar aç açıkta değil ama dört gözle işyerleri ve konutlarının yapılmasını bekliyor. Bunun yanında 75 bin bağımsız orta hasarlı işyerleri ve konutlarda çözüm bekliyor. Görgel’in avukat olması nedeniyle işin uzağında sayılabilir. Ama ille de işten anlaması gerekmez. İşi iyi bilen ve tecrübeli ekip kurduğunda işler kolaylaşır.

Bilindiği gibi yıllar önce Gaziantep’in belediye başkanlığını Celal Doğan yaptı. Daha sonra Asım Güzelbey Ak Partiden belediye başkanı seçildi. Celal Doğan,yıllarca Asım Güzelbey’in danışmanlığını yaptı.

Büyükşehir belediye başkanı Hayrettin Güngör belediyeler birliği genel sekreterliğinden belediye başkanı seçilmişti. Çok zor süreci yönetiyor. İlin sıkıntılarını yakından biliyor. Av Fırat Görgel’in danışmanlığını yapabilir. Ama bu bizim düşüncemiz. Sayın Güngör nasıl karşılar bilemeyiz.

Son olarak: Eskiden bu yana gelen gelenek bozulmadı. Ve Görgel Büyükşehir belediye başkan adayı. Sonuçta Ak Partiden başka hiçbir partinin şansı yok. Bu şekilde Fırat Görgel’de muradına erdi diyebiliriz.