Son yıllarda vaka artışı gösteren 'uyuz' hastalığına karşı vatandaşları bilgilendiren Dr. Taşolar, hastalığın bulaşıcı olduğunu ve yakın temasın önlenmesi gerektiğini vurguladı.

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler 24 Şubat 2024 Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler 24 Şubat 2024

Uyuz Hastalığına Karşı Önlemler

Sular Akademi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Mustafa Kaan Taşolar, uyuz hastalığının paraziter bir hastalık olduğunu belirterek, hastalığın cilde neden olduğu kaşıntıyla kendini gösterdiğini ifade etti. Özellikle toplu yaşam alanlarının artmasıyla birlikte vaka sayısında bir artış gözlendiğine dikkat çeken Dr. Taşolar, hastalığın bulaşıcı olduğunu ve yakın temasın önemli bir rol oynadığını açıkladı.

Tokalaşma ve Ortak Kullanım Alanlarından Uzak Durulmalı

Dr. Taşolar, uyuz hastalığına karşı alınması gereken önlemleri şu şekilde sıraladı: "Uyuzlu bir hastayla yakın temas, tokalaşma, aynı kıyafetleri giyme ve aynı yatakta yatma gibi durumlardan uzak durulmalıdır. Özellikle geceleri artan kaşıntı durumunda ve aile bireylerinden birkaçının benzer semptomları taşıması durumunda, uyuz hastalığına yakalanma ihtimali yüksektir."

Hastalığın tanısının dermeskop adı verilen bir cihaz kullanılarak konulduğunu belirten Dr. Taşolar, bu cihazın bir nevi gözleri ve mikroskopu olduğunu açıkladı. Muayene sırasında bu cihazla 'sarcoptes scabiei' parazitini görerek tanıyı koyduklarını ifade etti. Tanı konulduktan sonra ise uygun tedavinin verildiğini belirten Dr. Taşolar, belirtiler görüldüğünde dermatalog hekimine başvurmanın önemine vurgu yaptı.

Editör: SEVİLAY YUMUŞAK