Türk Devletleri Teşkilatı Vizyon Belgesi Çalışmalarında Önemli Adım
Türkiye-Kırgızistan Manas Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi'nin koordinatörlüğünde 2021 yılında başlatılan proje, Türk dünyasında dayanışma, birlik ve beraberlik duygusunu geliştirmeyi ve farklı coğrafi bölgelerde yaşayan Türkler arasındaki benzerliklere vurgu yaparak dijital bir vatandaşlık bilinci oluşturmayı hedefliyor.
KİÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan'dan Gurur Dolu Açıklama
KİÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan, üniversitenin projeye dahil edilmesini sağlayan protokolü imzalayarak, Türk dünyasının en büyük sosyo-kültürel projelerinden birine katılmaktan gurur duyduklarını belirtti. Projelerin Türk dünyasını ortak bir hedef etrafında birleştirmenin önemli bir adım olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bakan, şu ifadeleri kullandı:
"Bilindiği üzere bu projenin nihai amacı, Gaspıralı İsmail Bey'in 'Dilde, Fikirde ve İşte Birlik' düsturunu eğitim yoluyla gerçekleştirmektir. Bu girişimler sayesinde ülkemiz ve kardeş Türk Cumhuriyetleri arasında sağlam gönül köprüleri inşa edilecek, kültürel yakınlaşmalar sağlanacaktır. Verilen emeklerin, düşünce dünyamızı aydınlatan fikir adamlarımızın ruhunu şâd edeceğine inanıyorum. Projenin hayırlı olmasını temenni ediyor, öğrencilerimizi gönüllü olarak bu eğitim ve faaliyetlere katılmaya davet ediyorum."