BALON BALIĞI ZEHİRLEME VAKALARI: TÜRKİYE'DE YAYILIYOR

 İskenderun'da 7 Kişilik Aile Balon Balığıyla Zehirlendi

İskenderun ilçesinde yaşayan 7 kişilik bir aile, geçtiğimiz günlerde tükettikleri balon balığı sonrasında zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. Bu olay, balon balığının bu sezon balıkçıların kabusu haline geldiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Balon balığı avcılığına yeni kurallar getirildi | Aktüel Haberleri

 Balon Balığı Marmara ve Karadeniz'e Göç Ediyor

Diz ağrısı çekenlere 'robotik diz' ve 'kalça protezi' Diz ağrısı çekenlere 'robotik diz' ve 'kalça protezi'

Balon balığı tehlikesi sadece Hatay'la sınırlı değil. Şimdi de Marmara ve Karadeniz'e göç eden balon balığı, yeni bir risk oluşturuyor. Peki, bu balon balığı nedir? Zehirli mi ve yenir mi? İşte detaylar.

Haber Denizde - Balon balığı siyanürden 200 kat daha zehirliBalon Balığı Nedir? Zehirli mi? Yenir mi?

Balon balığı, gümüş yanaklı kurbağa balığına benzer bir görünüme sahiptir ve genellikle Hint ve Pasifik okyanuslarının tropikal sularında bulunur. Ancak, bu balık türü son derece zehirli bir kemikli deniz balığıdır. Deri ve karaciğerlerinde salgıladığı zehir, insanlar ve avcı hayvanlar için öldürücü özellik taşır.

Balon Balığı Tehlikesi Türkiye'yi Sarmış Durumda

Balon Balığı zehirli mi? Balon Balığı nerelerde yaşar? - Van Olay | Van  Haber | Van Haberleri | Güncel | Siyasi | EkonomiBalon balığının mevsim sıcaklıklarının normalin üstünde seyretmesi nedeniyle İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlere göç etmeye başladığı belirtiliyor. İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Metin Karan, balon balığının tüm türlerinin zehirli olduğunu vurgulayarak, "Ucuz olduğu için balıkçılar tarafından avlanmak istenmiyor. Avlanma oranını yükseltmek için destek veya alım fiyatının artırılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Editör: SEVİLAY YUMUŞAK