Kırgızistan ile Çin sınırındaki Sincan Özerk Bölgesi'nde 7 büyüklüğünde meydana gelen deprem, bölge ülkelerinde endişe yaratırken henüz can kaybı ve yıkım bilgisi paylaşılmadı.

Kırgızistan Depremi: Kaç Şiddetinde ve Hangi Bölgeleri Etkiledi?

Sincan Özerk Bölgesi'nde gerçekleşen depremin büyüklüğü Çin Deprem Ağları Merkezi (CENC) tarafından 7,1 olarak açıklandı. Başta Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan olmak üzere bölge ülkelerinde de hissedilen deprem, yerel saatle 00.09'da meydana geldi.

Henüz Can Kaybı Bildirilmedi

Kırgızistan Acil Durumlar Bakanı Boobek Ajikeyev, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ülke genelinde depremin neden olduğu hasar ve can kaybı olmadığını belirtti. Depremde henüz can kaybı bildirilmese de, yerel saatle 03.00 itibarıyla merkez üssüne 20 kilometre mesafedeki 20 köyde iki evin ve bazı ahırların yıkıldığı ifade edildi.

Kırgızistan'daki depremde can ve mal kaybı yaşanmadı

Depremin Detayları

Depremin merkez üssü, Aksu ilinin Üçturfan ilçesine bağlı Vuşi kasabası olarak kaydedildi. Sarsıntı, Aksu il merkezinin yaklaşık 140 kilometre batısında, Kırgızistan ve Kazakistan sınırı yakınındaki dağlık bölgede, yerin 22 kilometre derinliğinde meydana geldi.

Aslı Hünel Gelin Evi  Ayyüce Kolyigit Kimdir? Nerelidir, Kaç Yaşında? Aslı Hünel Gelin Evi Ayyüce Kolyigit Kimdir? Nerelidir, Kaç Yaşında?

Artçı Sarsıntılar Kaydedildi

Deprem sonrasında bölgede en büyüğü 5,3 olan artçı sarsıntılar kaydedildi. Yetkililer, bölgedeki durumu yakından takip ederken, depremin etkileri ve hasarın boyutlarıyla ilgili daha fazla bilgi bekleniyor.

Editör: SEVİLAY YUMUŞAK