930 Şantiyede 7/24 Çalışma: Deprem Konutlarının Kura Çekimi ve Teslim Tarihleri Belli Oldu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından başlatılan konut inşası için çalışmalarına devam ediyor. 11 ilde yapımı süren konutların kura çekimi 1 Şubat'ta gerçekleşecek ve 6 Şubat itibariyle anahtar teslimine başlanacak. Toplamda 930 şantiyede, 110 bin 450 kişi, 7 gün 24 saat süren bir mesai harcayarak bu projede yer alıyor.

Kahramanmaraş Hava Durumu 27 Şubat 2024 Kahramanmaraş Hava Durumu 27 Şubat 2024

Deprem konutları inşaatında mesai gece gündüz sürüyor - Son Dakika Haberleri307 Bin Konutun İnşası Devam Ediyor

Bakanlık tarafından yürütülen bu projede, rezerv alanlarda 207 bin bağımsız bölümün yapımı sürerken, şehir merkezlerinde 50 bin konut ve köylerde 50 bin çelik köy evi olmak üzere toplamda 307 bin konutun inşası devam ediyor.

İnşası tamamlanan 46 bin konut için 1 Şubat'ta kura çekimi yapılacak ve 6 Şubat itibariyle anahtar teslimine başlanacak. Bu konutlarda altyapı unsurları, dış cephe boyaları, duvar boyaları, badana, temizlik gibi işlemler tamamlanmış durumda. Yaklaşık 200 bin kişi, konteyner kentlerden çıkarak yeni konutlarına kavuşacak.

Konutların bulunduğu alanlarda, okul, cami, park, alışveriş merkezi gibi sosyal ve ekonomik ihtiyaçların giderilmesi amacıyla inşa çalışmaları da devam ediyor. Bakanlık, yalnızca rezerv alanlarda değil, aynı zamanda yıkılan şehir merkezlerinin yeniden inşası için de yoğun çaba sarf ediyor. Bu süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teslim törenine katılması bekleniyor.

Editör: SEVİLAY YUMUŞAK