Hava sıcaklıkları artmaya devam ediyor Hava sıcaklıkları artmaya devam ediyor
Kadir Özkaya: Anayasa Mahkemesi'nin Yeni Başkanı
Kadir Özkaya'nın Kariyeri ve Özgeçmişi
Kadir Özkaya, Türkiye'nin Tarsus ilçesinde 1963 yılında dünyaya geldi. Eğitim hayatına Bandırma Ortaokulu'nda başlayan Özkaya, daha sonra Tapu Kadastro Meslek Lisesi'ni tamamladı. 1985 yılında ise Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu.
Meslek hayatına Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde memur olarak başlayan Özkaya, daha sonra Tarım Kredi Kooperatifleri'nde kontrolörlük görevlerinde bulundu. 1991 yılında idari yargı hâkimlik stajına başlayan Özkaya, 1993 yılında Danıştay tetkik hâkimi olarak atanarak görevine devam etti.
2004 yılına kadar Danıştay'da çalışan Özkaya, bu tarihten itibaren Anayasa Mahkemesi'nde raportörlük görevine getirildi. Ardından, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine seçilen Özkaya, 2014 yılında ise Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.
Kadir Özkaya kimdir? Anayasa Mahkemesi (AYM) yeni Başkanı Kadir Özkaya kaç  yaşında, hangi görevlerde bulundu? - Son Dakika Türkiye Haberleri | NTV  HaberBaşkanlık Görevi ve Diğer Görevleri
Kadir Özkaya, 12 Mart 2020 ve 5 Mart 2024 tarihlerinde Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından iki kez başkanvekili olarak seçildi. Ayrıca, İkinci Bölüm başkanlığı görevini de yürüten Özkaya, 2024 yılında Anayasa Mahkemesi'nin başkanı olarak atanmıştır.
Kişisel Hayatı
Evli ve iki çocuk babası olan Kadir Özkaya'nın kişisel yaşamı hakkında daha fazla bilgi bulunmamaktadır.
Editör: SEVİLAY YUMUŞAK