Scratch Cup 2024 beşinci kez düzenlendi Scratch Cup 2024 beşinci kez düzenlendi
Bakan Göktaş, 15 Mayıs’ın “Uluslararası Aile Günü” olduğunu hatırlatarak, bu yıl ilk defa "Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı’nı" açıklayacaklarını belirtti. 2024-2028 yıllarını kapsayacak olan bu plan, aileyi tehdit eden unsurları tespit ederek gerekli tedbirleri almayı amaçlıyor.
Evlilik Kredisi Şartları Nedir?
Evlilik kredisine başvuruda bulunmak isteyenlerin şartları bağlantıya tıklayarak inceleyebilirler.
Doğurganlık Oranı Düşük İllerde Pilot Proje
Göktaş, doğurganlık oranının en düşük ve boşanma oranının en yüksek olduğu üç ilde pilot proje uygulayacaklarını açıkladı. Hedef, bu illerde detaylı analizler yaparak aileye yönelik hizmetleri geliştirmek. Pilot uygulama Kütahya, Zonguldak, Karabük, İzmir, Antalya ve Karaman’da gerçekleştirilecek.
Aile ve Gençlik Fonu’nda Son Durum
Deprem bölgesinde pilot uygulaması başlayan Aile ve Gençlik Fonu’na ilişkin bilgi veren Göktaş, fona 8 bin 563 çiftin başvurduğunu ve 2 bin 13 gence evlilik öncesi eğitim ve danışmanlık hizmeti verildiğini açıkladı.
Koruyucu Aile Yanındaki Çocuk Sayısı 10 Bini Aştı
Göktaş, Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen Gönül Elçileri Koruyucu Aile Programı’nda 2012’den beri koruyucu aile yanındaki çocuk sayısının 500’den 10 bin 168’e yükseldiğini ifade ederek vatandaşları koruyucu aile olmaya çağırdı.
Engelli ve Yaşlılara Özel Hizmetler
Engelli ve yaşlılara yönelik çalışmalara da değinen Göktaş, 2002’den bu yana kamuda istihdam edilen engelli sayısını 12 kattan fazla artırarak 68 bine ulaştırdıklarını söyledi.
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Sürdürüyor
Kadına yönelik şiddetle mücadelenin siyaset üstü bir mücadele olduğunu vurgulayan Göktaş, “Tek bir vaka bile bizim için fazladır” dedi. Bu yıl kapsamlı bir araştırma yapacaklarını ve şiddetle mücadele politikalarını geliştireceklerini de ekledi.
Anneler Günü Kutlaması
Bakan Göktaş, sözlerini Anneler Günü mesajıyla tamamladı: “Annelerin emeğini, fedakarlığını, onların haklarını asla ödeyemeyiz. Bize sabrın güzelliğini öğreten şehit annelerinin, fedakarlığın sınırsızlığını gösteren engelli annelerinin, başta Filistinli olmak üzere savaş mağduru tüm kadınların ve tüm annelerin anneler gününü canıgönülden kutluyorum.”
Editör: Editör Melek