Bugünkü Futbol Maçları 14 TEMMUZ Bugün hangi maçlar var? Bugün kimin maçı var? Bugünkü Futbol Maçları 14 TEMMUZ Bugün hangi maçlar var? Bugün kimin maçı var?
Cumhurbaşkanlığı Atamaları Resmi Gazete’de Yayımlandı
Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalar sonucunda Murat Zorluoğlu, Diyarbakır Valisi olarak atandı. Resmi Gazete'de yayımlanan kararnamede, Diyarbakır’ın yanı sıra Malatya, Kocaeli, Çanakkale ve Elazığ valiliklerine de yeni isimler atandı.
1971 yılında Ankara/Haymana'da doğan Murat Zorluoğlu, eğitim hayatına Trabzon'da başladı. İlkokulu Trabzon-Çaykara-Kumlu Köyü İlkokulunda, ortaokulu Trabzon İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Lise eğitimini Trabzon Lisesi ve İstanbul-Hayrullah Kefoğlu Lisesinde tamamladıktan sonra, 1993 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu.
Kariyer Basamakları
Murat Zorluoğlu, mülki idare amirliği mesleğine 1994 yılında Trabzon kaymakam adayı olarak başladı. Kariyerinde birçok önemli görevde bulunan Zorluoğlu, Mersin Gülnar Kaymakamlığı, Bingöl Genç Kaymakamlığı gibi pozisyonlarda görev yaptı. 2008-2012 yıllarında Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, 2012-2013 yıllarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı görevlerinde bulundu.
Avrupa'da Akademik Çalışmalar
Zorluoğlu, 2004-2005 yıllarında İngiltere'deki Nottingham Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. 2007 yılında ise Birmingham Üniversitesi'nde Avrupa Birliği'nin yapısı ve politika oluşturma süreçleri konularında eğitim aldı. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde Türkiye Heyeti Milli Sekreteri olarak görev yaptı.
Valilik Görevleri ve Belediye Başkanlığı
Murat Zorluoğlu, Elazığ Valiliği ve Van Valiliği görevlerinde bulunmuş, aynı zamanda Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği yapmıştır. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan mahalli idareler seçimlerinde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmiştir.
Yeni Atamaların Tam Listesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararnameye göre, yeni vali atamaları şu şekilde gerçekleşti:
  • Diyarbakır Valiliğine Vali-Mülkiye Başmüfettişi Murat Zorluoğlu
  • Malatya Valiliğine Seddar Yavuz
  • Kocaeli Valiliğine İlhami Aktaş
  • Çanakkale Valiliğine Ömer Toraman
  • Elazığ Valiliğine Numan Hatipoğlu
Özgeçmiş ve Eğitim Durumu
Murat Zorluoğlu'nun eğitim durumu ve iş deneyimleri şu şekildedir:
  • Yüksek Lisans: Birmingham Üniversitesi, Nottingham Üniversitesi
  • Lisans: Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü
  • Lise: Trabzon Lisesi, Hayrullah Kefoğlu Lisesi
Murat Zorluoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizceyi çok iyi derecede bilmektedir.

Bu yeni atama kararnamesi ile Diyarbakır’da yeni bir dönem başlamış oldu. Murat Zorluoğlu’nun tecrübeleri ve bilgi birikimi ile Diyarbakır’a önemli katkılar yapması bekleniyor.
Editör: SEVİLAY YUMUŞAK