Damla Doğan Tuncel kimdir? Damla Doğan Tuncel kaç yaşında ve nereli? Damla Doğan Tuncel kimdir? Damla Doğan Tuncel kaç yaşında ve nereli?
Özer Uçuran Çiller kimdir? Özer Çiller neden öldü, kaç yaşında vefat etti? Türkiye'nin 22. Başbakanı Tansu Çiller'in eşi Özer Uçuran Çiller'in hastalığı nedir sorusuna yanıt aranıyor. Özer Uçuran Çiller'in cenaze törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldı. Özer Çiller kimdir? Detaylar haberimizdedir…
ÖZER UÇURAN ÇİLLER NEDEN ÖLDÜ?
Türkiye'nin 22. Başbakanı Tansu Çiller'in eşi Özer Uçuran Çiller geride bıraktığımız Cumartesi günü sabaha karşı geçirdiği kalp krizinin ardından hayatını kaybetmişti.
Özer Uçuran Çiller kimdir? Özer Çiller neden öldü, kaç yaşında vefat etti?
Özer Uçuran Çiller kimdir? Özer Çiller neden öldü, kaç yaşında vefat etti?
Özer Uçuran Çiller, 21 Eylül 1937 yılında doğdu ve 1 Haziran 2024 yılında vefat etti. Türk mühendis ve iş insanıdır. Türkiye'nin eski başbakanlarından Tansu Çiller ile evli ve iki çocuk babasıdır. Evliliğinden sonra "Çiller" soyadını aldı.
Caddebostan'ın ilk ve 30 yıllık muhtarı ve market sahibi Ramiz Uçuran ile İsmet Uçuran çiftinin iki çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Saint Joseph Fransız Lisesinde okuduktan sonra Robert Kolejde (Boğaziçi Üniversitesi) mühendislik ve yüksek mühendislik tahsilini yaptı. Amerika'da Boston ve Connecticut üniversitelerinden MBA derecesi kazandı. 1975 yılına kadar Amatek Inc. şirketinde Holding Ekonomik Kontroller Direktörü olarak görev yaptı.
1963 yılında Tansu Çiller ile evlenen Özer Çiller, 8 yıl Amerika'da kaldıktan sonra Türkiye'ye döndü ve Mehmet Emin Karamehmet'in yanında Çukurova Holding'te CEO olarak görev yaptı. 1981 yılında eşi Tansu Çiller ile beraber Marsan Marmara Holding'i kurdu. Ayrıca Milliyet ve Güneş gazetelerinde köşe yazarlığı da yaptı.
Eşi Tansu Çiller'in siyasete atılıp 1993 yılında ilk kadın başbakan olmasından sonra Türkiye'nin ilk "second gentleman"ı unvanını aldı. 2000'li yılların başlarından itibaren alternatif tıbba merak salan Özer Çiller'in bu konuda yayınlanmış kitapları bulunmaktadır. Çiller, 1 Haziran 2024'te böbrek yetmezliği nedeniyle İstanbul'un Sarıyer ilçesinde 86 yaşında öldü.
Editör: ATİLLA ŞAKACI