BESAŞ ürünlerine zam! Milletvekili Özen'den BESAŞ tepkisi! BESAŞ ürünlerine zam! Milletvekili Özen'den BESAŞ tepkisi!
Kurban Bayramı Tatili: 9 Gün Mü? İşte Detaylar
Cuma akşamı gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda alınan kararlar, Kurban Bayramı tatilinin süresi hakkında netlik kazandırdı. İşte, bayram tatili ve idari izin ile ilgili tüm detaylar:
Kurban Bayramı bu yıl 16-17-18-19 Haziran tarihlerine denk geliyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına göre, kamu çalışanları için bayram sonrası iki gün olan 20 ve 21 Haziran Perşembe ve Cuma günleri de idari izin kapsamına alındı. Böylece toplamda 9 günlük bir tatil fırsatı sağlanmış oldu.
İdari izin, 657 sayılı kanun kapsamında yer alan devlet memurları için geçerli oluyor. Dolayısıyla özel sektör çalışanları bu kapsamdan yararlanamıyor. Ancak kamu çalışanları için alınan bu karar, özel sektörde çalışanlar için ek bir tatil fırsatı oluşturabilir.
Kurban Bayramı tatilinin başlangıç ve bitiş günleri şu şekilde belirlendi:
  • Kurban Bayramı Arefe Günü: 15 Haziran Cumartesi
  • Kurban Bayramı 1. Gün: 16 Haziran Pazar
  • Kurban Bayramı 2. Gün: 17 Haziran Pazartesi
  • Kurban Bayramı 3. Gün: 18 Haziran Salı
  • Kurban Bayramı 4. Gün (Son Gün): 19 Haziran Çarşamba
  • İdari İzinle Tatil: 20-21 Haziran Perşembe ve Cuma
Bayram Tatilinde Nereler Kapalı?
Bayram tatili boyunca resmi kurumların tamamı kapalı olacak. Memurlar izinli olduğundan kamu bankaları, noterler, kaymakamlıklar, valilikler, belediyeler gibi kurumlar hizmet vermeyecek. Özel bankalar ve borsa da bayram tatili nedeniyle faaliyetlerine ara verecek. Hastanelerin acil servisleri dışındaki bölümleri kapalı olacakken, eczaneler ise nöbet sistemine uygun çalışacak. Okullar ise zaten yaz tatilinde olduğundan öğrenciler ek bir tatil yapamayacaklar.
Editör: SEVİLAY YUMUŞAK