Teke Yöresi'nin simge yerleşimlerinden Kozağacı köyünde yaşayan Sarıkeçili Yörükleri'nden 63 yaşındaki Özyurt, keçi çobanlığını ve curayı ailesinde babasından sonra yaşatan son kişi.

Toroslarda 13 yaşından beri çobanlık yapan Özyurt, curayı babası cura icracısı Habib Özyurt'tan (85) çocukluğunda öğrendi. Dedeleri ve babası gibi hiç müzik eğitimi almayan Özyurt, kulaktan duyduğu nameleri yüreğinde hissederek söylüyor.

İlla Yaylası'nda eşiyle keçilerine bakan 5 çocuk babası Özyurt, 50 yıldır 3 telli curasını elinden, gurbet havalarını dilinden düşürmüyor.

Elbistan'da  Yerinde Dönüşüm Projesi: 10 Milyar Liralık Yatırım Elbistan'da  Yerinde Dönüşüm Projesi: 10 Milyar Liralık Yatırım

Çocuklarını çobanlıktan kazandığıyla okutan Özyurt, baba mesleğinin ve cura icracılığının ailesinde kendisinden sonra devam ettirecek kimsenin olmamasından endişe duyuyor.

Keçi güderek günlerinin geçtiğini belirten Özyurt, AA muhabirine, yaklaşık 3 asırdır bu yaylada ailesinin davar güttüğünü anlattı.

Ailenin büyük cura ustası ve icracısının babasının amcası Nuri Özyurt olduğunu belirten Özyurt, "Dedem ve asıl Şakir amcam iyi cura çalardı. Bu cura onlardan babama geldi, babamın da yaşı 85 olunca bize devretti. Benden sonra yok." dedi.

Özyurt, çocukluğunda cura çaldığında babasının eline baktığını, onun curasını çalmaya çalıştığını dile getirerek, 12 yaşında curayı öğrendiğini kaydetti.

Dördüncü nesil olarak curayı ve çobanlığı sürdürdüğüni anlatan Özyurt, "Teke Yöresi'nde cura, çobanın yoldaşıdır. Şimdi ben burada efkarlandım mı curamı elime alır efkarımı dağıtırım. Gözünü sevdiğimin Yörük çalgısı, gariban işi." ifadesini kullandı.