Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim Yumaklı'ya yazılı olarak cevap talep etmek üzere bir soru önergesi sundu. Öztunç, Tatarlı köyündeki hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşların yaşadığı sorunları dile getirdi.

Kahramanmaraş'ta Örtü Altı Seralarda Rekor Domates Rekoltesi Kahramanmaraş'ta Örtü Altı Seralarda Rekor Domates Rekoltesi

Kahramanmaraş Andırın İlçesi Tatarlı köyünde yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğu hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Tatarlı köyünde hayvancılık yapan vatandaşlar köylerine ait mera alanları olmadığından hayvanlarını Mehlepçik Obası mevkiinde bulunan mera alanında otlatmak zorunda kalmaktadırlar. Ancak bu mera alanına Orman İşletme Müdürlüğü onlarca ağacı keserek tomruk deposu yapmak istemektedir. Yöre halkının depo yapılmaması için ilgili resmî kurumlara yaptığı başvurular sonuçsuz kalmıştır.

Buna istinaden;

1-     Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürlüğü, Andırın İlçesi Tatarlı köylülerinin mera olarak kullandıkları ve andız ağaçlarının bulunduğu Mehlepçik obasındaki araziye neden tomruk deposu yapmak istemektedir?

2-     Andırın ilçesi sınırlarında bulunan kurucaova tomruk deposu neden TOKİ’ye devredilmiştir?

3-     Tomruk deposu yapılacak yerde nesli tükenmekte olan andız ağaçlarından ne kadar kesilecektir? Andırın sınırları içinde tomruk deposu yapılacak hazine arazisi bulunamamış mıdır?

4-     Yöre halkının yoğun tepkisine rağmen neden burada ısrar edilmektedir? Bu hayvan yetiştiricilerine mera olarak kullanacakları bir arazi tahsis edilmesi yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

Muhabir: SEFA BAŞER