Maskeli şahıslar gece  iş yerlerini işaretledi Maskeli şahıslar gece iş yerlerini işaretledi

  

Antalya İl Emniyet Müdürü'nden Sahilde Bulunan Cesetlerle İlgili Açıklama

Denizde Tarama Çalışmaları Devam Ediyor: 1 Haftada 8 Ceset Sahile Vurdu!

Antalya İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, kentte son bir haftada sahillere vuran 8 cesetle ilgili denizde yapılan tarama çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Emniyet Müdürü, konuyla ilgili olarak "Şu ana kadar taramada rastlayamadık. İlgili birimlerce konu ciddi bir şekilde takip ediliyor" dedi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde Yapılan Toplantıda Açıklamalar

Orhan Çevik, Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2023 yılı değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çevik, son dönemde gündeme gelen ve 1 haftada 8 cesedin Antalya sahillerine vurmasıyla ilgili bilgi verdi.

Cesetlerin Kökeni ve Değerlendirme

Çevik, Lübnan'da bir gemiye 80-90 Suriyelinin bindiği, Akdeniz açıklarına ilerleyen gemiden haber alınamadığı ve battığı yönündeki değerlendirmelerden bahsederek, cesetlerin hava muhalefeti ve akıntı gibi etkenlerden dolayı Antalya kıyılarına vurmuş olabileceğini ifade etti. Çevik, uluslararası sularda devletin tüm imkanlarıyla koordineli bir şekilde çalışacağını söyledi.

2023'te Gerçekleştirilen Operasyonlar

Emniyet Müdürü, 2023 yılında terörle mücadele kapsamında 142 operasyon gerçekleştirdiklerini, bunun sonucunda 355 kişinin gözaltına alındığını, 18 kişinin tutuklandığını ve 72 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını açıkladı. Ayrıca, Interpol tarafından aranan 96 şahsın yakalanarak ülkelerine teslim edildiğini belirtti.

Uyuşturucuyla Mücadele Çabaları

Çevik, uyuşturucuyla mücadelede de 8 bin 569 operasyon düzenlediklerini, 9 bin 584 kişiyi gözaltına aldıklarını ve elde ettikleri delillerle 96 kişiyi Interpol'e teslim ettiklerini ifade etti. Uyuşturucu miktarlarına da değinen Çevik, "Uyuşturucu baron dediğimiz bir organize ilimizde söz konusu değil. Tek tük vardı, onların da dumanını attırdık" dedi.

Çevik, konuşmasının ardından gazetecilerle toplu fotoğraf çektirerek toplantıyı sonlandırdı.

Editör: SEVİLAY YUMUŞAK