Dilan Polat tahliye mi oldu? Dilan Polat hapisten çıktı mı? Polat ailesi davadan tahliye edildi mi, ne oldu? Dilan Polat tahliye mi oldu? Dilan Polat hapisten çıktı mı? Polat ailesi davadan tahliye edildi mi, ne oldu?
Salih Tanrıkulu Kimdir? Yeni Devlet Denetleme Kurulu Başkanı'nın Hayatı ve Kariyeri
Salih Tanrıkulu, Yeni Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığına atanan Salih Tanrıkulu, sosyal medyada ve kamuoyunda büyük ilgi uyandırdı. Tanrıkulu'nun hayatı, eğitimi ve kariyeri merak konusu oldu. İşte yeni Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Salih Tanrıkulu hakkında bilmeniz gerekenler.
Salih Tanrıkulu’nun Hayatı
Salih Tanrıkulu, 1974 yılında Ankara'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1996 yılında mezun oldu. Eğitimi bununla sınırlı kalmayan Tanrıkulu, ABD’de Illinois Üniversitesinde Ekonomi alanında yüksek lisans yaptı.
Kariyer Basamakları
Kamu Görevine Başlangıç
Salih Tanrıkulu, 1997 yılında Başbakanlık Uzman Yardımcısı olarak kamu görevine adım attı. Bir yıl sonra, 1998’de, Maliye Bakanlığında Gelirler Kontrolörü olarak göreve başladı. Buradaki başarılı çalışmaları sayesinde kısa sürede yükseldi ve Gelir İdaresi Grup Başkanı, Vergi Başmüfettişi ve Vergi Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı gibi önemli görevlerde bulundu.
Uluslararası Görevler
Tanrıkulu, mesleki faaliyetleri kapsamında uluslararası alanda da ülkesini temsil etti. OECD ve AB Fiscalis çalışma gruplarında yer aldı. 2013-2015 yılları arasında Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği (Brüksel) Maliye Müşaviri ve NATO Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.
Cumhurbaşkanlığı ve Olağanüstü Hal Görevleri
2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Üyeliğine atanan Tanrıkulu, 2017’den Ocak 2023’e kadar Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. Kasım 2023'ten itibaren DDK Başkan Vekili olarak görev yapan Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığına atandı.
Dil Bilgisi ve Aile Hayatı
Salih Tanrıkulu, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Evli ve üç çocuk babası olan Tanrıkulu, ailesiyle birlikte Ankara'da yaşamaktadır.
Salih Tanrıkulu, kapsamlı eğitim geçmişi ve kamu hizmetinde edindiği geniş deneyimiyle dikkat çekmektedir. Yeni görevi olan Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı, onun bilgi ve tecrübeleriyle önemli katkılar sağlayacağı bir pozisyon olacaktır.
Editör: SEVİLAY YUMUŞAK