Sahte üniversite TBMM gündeminde Sahte üniversite TBMM gündeminde

Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde hizmet veren Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nin başarı oranı her geçen gün artıyor. 2024 LGS sonuçlarına göre 10 ilçede bulunan 18 LGS kurs merkezinde eğitim alan öğrencilerden 101’i yüzde 5’lik dilime girdi.
Verdiği çağdaş ve vizyonel eğitimle sınav öncesi süreçten başlayarak öğrencilerin her anında yanında olan kurs merkezleri, LGS tercih sürecinde danışmanlık hizmeti vererek, öğrencilere yol göstermeye devam ediyor. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından kurs merkezlerine akın eden öğrenciler, doğru tercih için Büyükşehir Belediyesinin uzman rehberlik öğretmenlerinden fikir alıyor.
“2 bin 920 öğrencimizden 101’i yüzde 5’lik dilime girdi"
A W237738 02Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Cem Karakuş, geçen yıla göre bu yıl başarı oranını artırdıklarını belirterek, "Açıklanan 2024 LGS sonuçlarına göre 10 ilçemizde bulunan 18 LGS kurs merkezimizde eğitim alan 2 bin 920 öğrencimizden 101’i yüzde 5’lik dilime girerek büyük bir başarıya imza attılar. Geçen yıl yüzde 5’lik dilimde 87 öğrencimiz yer almıştı" dedi. LGS öğrencilerine danışmanlık hizmeti verdiklerini ifade eden karakuş, “Tercih danışmanlığı için öğrencilerimizi bekliyoruz. LGS kurs merkezlerimizde öğrencilere gerekli tercih danışmanlığı hizmeti veriliyor. Ayrıca dışarıdan destek almak isteyen vatandaşlarımıza da hizmet sunuyoruz" diye konuştu.
“Hem sosyal hem akademik açıdan çok güzel zaman geçirdim"
Turgut Türkalp Kurs Merkezi’nde LGS sınavına hazırlanan Berfin Sarın, aldığı 472 puanla 1,44 yüzdelik dilime girdi. Sarın, geçirdiği sınav sürecini değerlendirerek, “Hem sosyal ,hem akademik açıdan güzel zaman geçirdim. Hocalarımız çok ilgiliydi. Etütlerimiz oldu, sosyal aktivitelerimiz oldu, tiyatrolara gittik. Hocalar arkadaşımız gibiydi ama disiplin ortamı da vardı” dedi. Tercih için danışmalık hizmeti de alacağını dile getiren Sarın, “Yanımızda oldukları için çok mutluyuz. Tercih döneminde de onlara danışacağız" şeklinde konuştu.
Berfin’in annesi Ayşe Sarın ise kurs merkezinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Kurslar çok pahalı olduğu için oralara gönderme imkanımız yoktu. Evladıma çok büyük destekleri oldu. Çok memnun ve çok da mutluyum" dedi. Kursların ücretsiz olmasının kendileri için avantaj olduğunu ifade eden Sarın, "Başta korkularım vardı. 'Acaba ücretsiz olduğu için yeteri kadar ilgilenmezler mi?' diye düşündüm. Ama çok ilgililerdi" diye konuştu.
A W237738 04“Kafam karışıktı ama şu an daha iyi fikir sahibi oldum”
Halkkent Kurs Merkezi öğrencilerden Enise İme de öğretmenlerin dikkati ve gösterdikleri özen sayesinde konuları ve dersleri çok iyi anladığını belirtti. Kurs sürecinde yaşadıklarını anlatan İme, " Ayrıca bize her gün düzenli yemek veriliyordu. Bu sayede derslere tok girerek, konuları daha iyi anlayabiliyordum” dedi. Aldığı 468 puanla 1,85’lik yüzdelik dilime girdiğini ifade eden İme, “Tercih yapmaya geldik. Kafam karışıktı ama şu an daha iyi bir fikir sahibi oldum" dedi.
Enise İme’nin babası Menzeher İme de kurs merkezinden çok memnun olduğunu dile getirerek, hem öğretmenlere hem de emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kaynak: İHA