Mevzular Açık Mikrofon 18.Bölüm “Kara Para” fragmanı yayınlandı Mevzular Açık Mikrofon 18.Bölüm “Kara Para” fragmanı yayınlandı
Türkiye'de Depremlere Hazır Mıyız?
Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve Yüksek İnşaat Mühendisi Joshinori Moriwaki, İZKİTAP-İzmir Kitap Fuarı'nda düzenlenen "Depreme hazır mıyız Türkiye?" etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu. Moriwaki, depremlerin olumsuz etkilerinin yüzde 70 oranında azaltılabileceğini belirtirken, Türkiye'nin depreme karşı hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı.
İzmir'de Korkutan Beklenti: 6,5 Üzeri Deprem
Joshinori Moriwaki, özellikle İzmir'de 6,5 büyüklüğünde bir depremin beklenildiğine dikkat çekti. Geçmişte yaşanan depremlerde İzmir'in kendi fay hattının kırılmadığını, ancak Ege Denizi'ndeki fay hattının kırıldığını açıkladı. Bu nedenle İzmir'in kendi fay hattının biriktirdiği enerjiyi boşaltmasının gerektiğini ifade etti.
Su Hayattır: Depremlere Karşı Önemli İpucu
Moriwaki, depreme karşı hazırlıklı olmanın önemine vurgu yaparak, suyun büyük bir kurtarıcı olduğunu belirtti. Su olmadan insanların yaşama şanslarının sınırlı olduğuna dikkat çeken Moriwaki, suyun varlığının insanların uzun bir süre hayatta kalmasını sağlayabileceğini söyledi. Ayrıca, deprem anında iletişim kurmanın da hayati önem taşıdığını belirten Moriwaki, düdük kullanarak ses çıkarmayı önerdi.
Depremlere Karşı Toplum Olarak Hazırlıklı Olmalıyız
Joshinori Moriwaki, depremlere karşı alınabilecek önlemlere dikkat çekti ve bu hazırlıkların hayat kurtarabileceğini ifade etti. Türkiye'nin deprem riski taşıyan bir coğrafyada bulunduğunu hatırlatan Moriwaki, bu risklere karşı bilinçli olmanın hayati bir önem taşıdığını vurguladı. Joshinori Moriwaki, depreme karşı hazırlıklı olmanın hayati önem taşıdığını vurgulayarak, suyun deprem sonrası hayatta kalma şansını artırdığını belirtti. İnsanların birkaç gün boyunca hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyduğunu söyleyen Moriwaki, ayrıca iletişim için düdük kullanmanın önemini vurguladı. Depremlere karşı alınacak önlemlerin ve toplumun birlikte hareket etmesinin büyük bir önem taşıdığını belirten Moriwaki, Türkiye'nin deprem riski taşıyan bir bölgede bulunduğunu hatırlattı ve bu risklere karşı bilinçli olmanın hayati önem taşıdığını belirtti.