Toplantıda, Kahramanmaraş’taki tekstil sanayisinin yaşadığı eleman sıkıntısı önemli bir gündem maddesi olarak ele alındı. Konuyla ilgili olarak Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, toplantı sonrasında Kahramanmaraş’ta Bugün gazetesine açıklamalarda bulundu. Öksüz, "Bugün burada en önemli konularımızdan biri tekstil sanayisinde yaşanan eleman sıkıntısıydı. İŞKUR İl Müdürümüz ile birlikte bu konuyu dile getirdik. İnsanlarımız biraz rahat yoldan maaş arıyorlar ve fabrikalarda çalışmak yerine TYP gibi farklı işleri tercih ediyorlar" dedi.

Whatsapp Image 2024 05 29 At 09.51.45Özel Sektör ve Devlet Arasındaki İstihdam Rekabeti

Ali Öztunç: 'Yaşlıların %60'ı Çalışıyor veya İş Arıyor' Ali Öztunç: 'Yaşlıların %60'ı Çalışıyor veya İş Arıyor'

Öksüz, devletin özel sektöre rakip olmaması gerektiğini vurguladı ve şunları ekledi: "Devlet, özel sektörün önüne fazla zorluk koymamalı, aksine destek olmalı. Özel sektör para kazanırsa, devlete de vergi verecek. Fabrikalar karlarının büyük bir kısmını devlete veriyor. Bu noktada sanayiyi desteklemek önemli. Boş tesisler var, yazık oluyor."

Toplantıda, eleman sıkıntısının yanı sıra genel iş hayatının ve sanayinin desteklenmesi gerektiği konuları da gündeme geldi. M. Hanefi Öksüz, "Bugün bu sorunları konuştuk ve dile getirdik" diyerek toplantının verimli geçtiğini belirtti.

Muhabir: MURAT KUŞCU