Fatma Şahin: Gaziantep'in Lideri ve AK Parti Adayı

1. Cumhur İttifakı'nın Gözde Adayı

Cumhur İttifakı'nın 31 Mart'taki yerel seçimlerde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak belirlenen isim, tecrübeli siyasetçi Fatma Şahin oldu. Peki, Fatma Şahin kimdir, kaç yaşında ve nereli?

Gaziantep'in Adayı Fatma Şahin - Baba Haber

2. Hayatı ve Biyografisi

  • Doğum Tarihi: 20 Ağustos 1966
  • Doğum Yeri: Gaziantep

Fatma Şahin, Gaziantep'te doğdu ve büyüdü. Mustafa Kıymık ve Perihan Kıymık çiftinin kızları olarak dünyaya geldi. İlköğrenimini İstiklal İlkokulu'nda tamamladıktan sonra Kız Lisesi'nde lise eğitimini aldı. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya ve Metalürji Fakültesi'nde Kimya Mühendisi olarak mezun oldu.

3. Siyasi Kariyeri

Fatma Şahin, siyasi kariyerine 2001 yılında AK Parti Gaziantep İl Kurucu üyesi olarak adım attı. 2002 seçimlerinde Gaziantep milletvekili olarak seçildi ve 22., 23., 24. Dönemde Gaziantep'i TBMM'de temsil etti. 2007'de AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanlığı görevine getirildi. Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu ile AB Uyum Komisyonu'nda görev aldı.

4. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

6 Temmuz 2011'de açıklanan 61. Hükümette, Aile ve Sosyal Politikalar Kurucu Bakanı olarak görev aldı. Bu dönemde, Töre-Namus cinayetleri ve Çocuklara Karşı Şiddeti Araştırma Komisyonu'nda da aktif rol üstlendi.

AFAD: Deprem mi oldu? Bugün deprem oldu mu?  Deprem mi oldu, nerede deprem oldu? 1 Mart tarihli son depremler AFAD: Deprem mi oldu? Bugün deprem oldu mu? Deprem mi oldu, nerede deprem oldu? 1 Mart tarihli son depremler

5. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı

26 Aralık 2013 tarihinde bakanlık görevinden ayrılarak Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını koydu. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde %54,7 oy oranıyla seçilerek Türkiye'nin ilk kadın büyükşehir belediye başkanlarından biri oldu.

6. Yeniden Adaylık

Cumhur İttifakı'nın 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak tekrar gösterilen Fatma Şahin, Gaziantep'in öncü isimlerinden biri olarak siyasi kariyerine devam etmektedir.

Editör: SEVİLAY YUMUŞAK