YEREL SEÇİMLER ne zaman, hangi tarihte? 2024 yerel seçimine kaç gün kaldı? YEREL SEÇİMLER ne zaman, hangi tarihte? 2024 yerel seçimine kaç gün kaldı?
31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesi siyasi partiler aday belirleme çalışmalarını hızlandırdı. Büyükşehir ve il belediye başkan adaylarını açıklayan Ak Parti, ilçe belediye başkan adaylarını da duyurmaya başladı.Bu kapsamda AK Parti'nin Şanlıurfa'da ilçe belediye başkan adayları belli oldu.
1961 Yılında Hilvan’ın Kepirhisar Köyü’nde doğdu.
İlkokulu doğduğu köy olan Kepirhisar’da okuduktan sonra orta ve lise öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı. 1984 yılında çalışma hayatına başlayan Bayık, 1988 yılına kadar Hilvan Belediyesi’nde Su İşleri’nden sorumlu memur olarak çalıştı. Ardından Şanlıurfa Belediyesi’ne geçerek belediyenin çeşitli birimlerinde idareci olarak çalışmaya devam etti.
25 yıl boyunca belediyecilik yapan Aslan Ali Bayık, iş hayatıyla beraber eğitim hayatını da devam ettirerek Harran Üniversitesi İklimlendirme Programı bölümünden mezun oldu. Çalışma hayatında edindiği belediyecilik tecrübelerini hayata geçirmek ve ilçesine hizmet etmek amacıyla 2004 yılında siyasete atıldı.
Halk ile iç içe ve halkla bütünleşerek yaşamına devam eden Bayık, çıktığı 2009 seçimlerinde ‘Hilvan Sevdalısı’ sloganı Saadet Partisi’nden Belediye Başkanı adayı oldu.
29 Mart 2009’da yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde aldığı yüzde 28 oy oranı ile Hilvan Belediye Başkanı seçildi. Girdiği hizmet yolunda birçok ilke imza atarak Hilvan’a yenilikçi bir belediyecilik anlayışını getirdi. Bayık, ilçesine en iyi şekilde hizmet vermek ve hayalindeki projeleri daha erken hayata geçirmek için 28 Aralık 2010 tarihinde AK Parti’ye geçiş yaptı. Belediye başkanlığının ilk döneminde Hilvan’ın kanayan yarası olan içe suyu başta olmak üzere altyapı sorununa neşter vurarak gidererek geleceğe yönelik kalıcı çalışmalara imza attı. Akabinde üstyapı sorunlarına el atarak kısa sürede ilçenin makûs talihini değiştirdi.
2014 Mahalli İdareler Genel Mahalli Seçimlerinde yeniden AK Parti’den Belediye Başkanı Adayı oldu. Halkın sevgi ve teveccühü ile daha önce aldığı oyları yükselterek yüzde 34 oy oranı ile seçimi tekrar kazandı. İlk döneminde altyapı ve üstyapı sorunlarını bitiren Bayık, ikinci döneminde başlattığı yenilikçi sosyal projelerle Hilvan’da büyük ölçüde olumlu tepkiler aldı. Başta eğitim olmak üzere mesleki ve iş istihdamına yönelik hayata geçirdiği girişimci sosyal projelerle yüzlerce gencin Türkiye’deki çeşitli üniversitelere girmesini sağladı. Aynı şekilde kadın istihdamına yönelik olarak belediye bünyesinde kurduğu Kadın Kültür Merkezleri ile sayıları binleri aşan ev hanımının meslek sahibi olmasını ve iş istihdamını sağladı.
Her geçen gün Hilvan’a bir yeniliği getiren Bayık, ilçedeki ekonomik akışın dışarıya akmasını da engelleyerek ekonomi akışını tersine çeviren çeşitli projeleri ilk döneminde hayata geçirdi. Tarım ile uğraşan çiftçiye destek olmak ve ekonomik akışı canlandırmak amacıyla da büyük yatırımlar gerçekleştirdi.
31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde yeniden AK PARTİ’ den aday olan Aslan Ali Bayık, yaptığı hizmetlerin karşılığını; aldığı yüzde 49,40 oyla üçüncü defa Hilvan Belediye Başkanı seçildi.
Gerek aile içinde, gerek çalışma ortamında ve gerekse de halk içinde mütevazı kişiliğiyle bilinen Aslan Ali Bayık evli ve 6 çocuk babasıdır.
Editör: Editör Melek