AFAD: Deprem mi oldu? Bugün deprem oldu mu?  Deprem mi oldu, nerede deprem oldu? 1 Mart tarihli son depremler AFAD: Deprem mi oldu? Bugün deprem oldu mu? Deprem mi oldu, nerede deprem oldu? 1 Mart tarihli son depremler

Türk Astronot Alper Gezeravcı'nın Uzaya Yolculuğu İçin Yeni Tarih Belli Oldu

 Uzay Heyecanı Yeniden Canlandı! Alper Gezeravcı'nın Uzaya Gidiş Tarihi Kesinleşti


10 soruda Türkiye'nin ilk insanlı uzay yolculuğu - Son Dakika HaberleriAx3 Misyonu Ertelenmişti, Ancak Yeni Tarih Belirlendi

Türk astronot Alper Gezeravcı'nın da yer alacağı Ax3 misyonu, olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenmişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ax3 misyonunun 9 Ocak'ta yapılması planlanan uçuşunun, olumsuz hava koşulları ve SpaceX planlamalarındaki değişiklik nedeniyle 17 Ocak 2024'e ertelendiğini açıkladı. Bu güncellenmiş plana göre, Türk astronot Alper Gezeravcı, 17 Ocak'ta uzaya doğru yola çıkacak.


Görev Armasında Türk Devletleri ve 100. Yıl Teması

Uzay - Vikipedi

Alper Gezeravcı’nın misyonda kullanılacak armada ay-yıldızlı Türk Bayrağı, 16 Türk devletini temsil eden yıldızlar, Cumhuriyetin 100. yılına ithafen 100 sayısı ve dünya üzerinde turkuaz renkli Türkiye haritası bulunuyor. Bakan Kacır, bu özel armayı sosyal medya üzerinden tanıttığı bir videoyla paylaşmıştı.


13 Farklı Bilimsel Deney ve Türkiye'nin İlk Uzay Misyonu

Alper Gezeravcı, Türkiye'nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak ve 13 farklı bilimsel deneye imza atacak. Bu deneyler arasında biyoloji, tıp, malzeme bilimi ve genetik gibi alanlarda gerçekleşecek deneyler de yer alıyor. Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi'nde hazırlanan bir deney hakkında da bilgi verdi.


Uzay Aracı ve Dönüş Planları

Ocak 2024'te gerçekleştirilecek uçuş, Axiom Space tarafından düzenlenecek ve Crew Dragon uzay aracı kullanılacak. Uzay aracı, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden kalkacak ve Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşacak. Görev tamamlandığında ise okyanusa düşecek.


Milli Uzay Programı, ilk Türk astronotuyla "boyut" atlayacak - Son Dakika  HaberleriAlper Gezeravcı Kimdir?

Alper Gezeravcı, 2 Aralık 1979 tarihinde Mersin'de doğdu. Elektronik mühendisi olarak mezun olduktan sonra ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü'nde yüksek lisans yaptı. 21 yıl boyunca Hava Kuvvetleri'nde F-16 pilotu olarak görev aldı ve önemli başarılar elde etti. Türkiye'nin ilk uzay yolcusu olacak olan Gezeravcı, uzaya yapacağı yolculukla tarihi bir adım atacak.

Editör: SEVİLAY YUMUŞAK