Ülkü Öcal kimdir? AK Parti Iğdır Belediye Başkan adayı Ülkü Öcal kaç yaşında, nereli? Ülkü Öcal kimdir? AK Parti Iğdır Belediye Başkan adayı Ülkü Öcal kaç yaşında, nereli?
Yakup Üçüncüoğlu, 15 Eylül 1967 tarihinde Sinop'ta doğmuş, Türk siyasetine ve yerel yönetimine uzun yıllardır hizmet veren bir isimdir. Hem esnaflık hem de spor ve sosyal hayat alanlarında etkinlik göstermiş, sivil toplum örgütlerinde önemli görevler üstlenmiş bir liderdir.
Eğitim ve İlk Yılları
Yakup Üçüncüoğlu, ilk, orta ve lise eğitimini doğduğu şehir Sinop'ta tamamlamıştır. Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Bilimler bölümünde eğitim almış, akademik kariyerine önem vermiştir.
Sivil Toplum Çalışmaları
Uzun yıllar esnaflık yapan Üçüncüoğlu, gençlik yıllarından itibaren spor ve sosyal hayatın içinde olmuştur. Bilardo Federasyonu'nda yönetim kurulu üyeliği gibi görevler üstlenmiş ve çeşitli spor federasyonlarında üst kurul delegeliği yapmıştır. Türk Kızılayı Sinop Şubesi, Türk Hava Kurumu (THK) Sinop Şubesi gibi önemli sivil toplum kuruluşlarının yönetimlerinde yer almıştır. Ayrıca, Sinop Gençlik Spor Kulübü ve Sinop Tanıtım, Doğa, Kültür, Turizm Derneği'nin başkanlıklarını üstlenmektedir.
Siyasi Kariyeri
1989 yılında siyasete atılan Üçüncüoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi'nde (AK Parti) teşkilat başkanlığı ve il başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. AK Parti Genel Merkezi tarafından düzenlenen Siyaset Akademisi'ni başarıyla tamamlamıştır. 2011 yılında AK Parti'den milletvekili aday adayı olan Üçüncüoğlu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AK Parti'den Sinop İl Genel Meclisi Üyesi olarak seçilmiştir. Yaklaşık 4 yıldır İl Genel Meclisi Başkanlığı görevini başarıyla yürütmektedir.
Kişisel Hayatı
Evli ve üç çocuk babası olan Yakup Üçüncüoğlu, hem ailesine hem de şehrine katkı sağlamaya devam etmektedir. Hem yerel hem de genel düzeyde siyasette ve sivil toplum faaliyetlerinde aktif olarak rol almaktadır.
Editör: Editör Melek