Down sendromlu Abdullah başkanlık makamının "en özel" çalışanı Down sendromlu Abdullah başkanlık makamının "en özel" çalışanı

Oruçluyken Rüyalanmak Orucu Bozar mı?

Oruçlu iken rüyada ihtilam olmak, Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından açıklanan bilgilere göre, orucu bozmaz. Bu durumda, gusletmeyi geciktirerek cünüp olarak sabahlamak da oruca zarar vermez. Ancak guslün sabah namazı vaktinin çıkmasına kadar ertelenmesi sakıncalıdır, çünkü bu durumda namazın terk edilmesi söz konusu olabilir.

Oruçluyken rüyalanmak orucu bozar mı, cünüpken oruç tutulur mu? Diyanet İşleri yanıtladı!

Cünüpken Oruç Tutulur mu, Geçerli Olur mu?

Cünüplük, oruç tutmaya engel teşkil etmez. Cünüp olan bir kişi, bir an önce yıkanıp temizlenmelidir. Cünüplük durumu, oruca başlamadan önce ya da oruçlu iken gerçekleşmiş olsa da orucun geçerliliğine etki etmez. Ancak cünüp olan kişi, bir namaz vaktinin üzerinden uzun süre geçmemesine dikkat etmelidir. Guslün bir namaz vaktinden daha fazla süreyle ertelenmesi ise günahtır çünkü bu durumda namazın terk edilmesi söz konusu olabilir.

Yukarıda belirtilen bilgiler, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan prensiplere dayanmaktadır ve oruç ibadetiyle ilgili önemli bir rehber niteliği taşımaktadır.

Editör: SEVİLAY YUMUŞAK