Aziz Yıldırım yeniden aday mı olacak? Aziz Yıldırım Fenerbahçe başkanlığına aday olacak mı? Aziz Yıldırım yeniden aday mı olacak? Aziz Yıldırım Fenerbahçe başkanlığına aday olacak mı?
Türkiye, 31 Mart 2024'te gerçekleşecek yerel seçimlere kilitlenirken, Ak Parti'de kritik gün geldi çattı. Belediye başkan adaylarının açıklanmasına saatler kala kulislerde söz edilen isimlerin hayatı merak konusu oldu. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler hayatı araştırılmaya başlandı. Peki, Mehmet Hilmi Güler kimdir? Mehmet Hilmi Güler nereli, ne mezunu? Mehmet Hilmi Güler hayatı ve kariyeri! Detaylar haberimizde...
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, 15 Temmuz 1949 tarihinde Türkiye'nin Ordu ilinde doğdu. Hem siyasi bir kariyere sahip olan hem de metalurji mühendisi ve malzeme mühendisliği doktoru unvanlarına sahip olan Güler, Türk kamuoyunda dikkat çeken bir isimdir.
Eğitim Hayatı ve Akademik Kariyer
Güler, ilk, ortaokul ve lise eğitimini memleketi Ordu'da tamamladıktan sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Metalurji Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans ve doktorasını tamamlayarak akademik kariyerine başladı. ODTÜ ve ADMMA Makina Mühendisliği Bölümlerinde asistanlık ve öğretim görevlisi olarak görev aldı.
Sanayi ve Kamu Kuruluşlarındaki Görevleri
Siyasetin yanı sıra sanayi ve enerji sektörlerinde de deneyim kazanan Güler, Türk Uçak Sanayii (TUSAŞ) Proje Mühendisi ve Grup Başkanı olarak görev aldı. Ayrıca, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile Etibank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak önemli sorumluluklar üstlendi. Erdemir ve İGDAŞ'ta Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Aza olarak görev yapmasının yanı sıra, Turkcell yönetim kurulu üyeliği de bulunmaktadır.
Siyasi Kariyeri
AK Parti'nin kurucu Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) üyeliği ve AR-GE'den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı gibi siyasi görevleri üstlenen Güler, 2019 Türkiye yerel seçimlerinde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi. Bu göreviyle birlikte, siyasetteki etkili liderlik yeteneklerini sergileyerek Türkiye genelinde tanınan bir isim haline geldi.
Mehmet Hilmi Güler, siyasi ve akademik geçmişi ile Türkiye'nin yönetim kademesinde önemli bir rol oynamaya devam etmektedir. 31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde belediye başkan adaylığıyla gündeme gelmesi, Türk siyasetindeki dinamizmin bir yansıması olarak değerlendirilmektedir. Güler'in hayatı ve kariyeri, kritik günler öncesinde Türk siyasetinin odak noktalarından biri olarak merakla takip edilmektedir.
MEHMET HİLMİ GÜLER KİMDİR?
Mehmet Hilmi Güler, 15 Temmuz 1949 tarihinde Ordu, Türkiye'de doğan bir Türk siyasetçi, metalurji mühendisi ve malzeme mühendisliği doktorudur. İlk, ortaokul ve lise eğitimini Ordu'da tamamladıktan sonra ODTÜ Metalurji Mühendisliği'nden mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Akademik kariyerine ODTÜ ve ADMMA Makina Mühendisliği Bölümlerinde asistanlık ve öğretim görevlisi olarak başladı.
Güler, Türk Uçak Sanayii (TUSAŞ) Proje Mühendisi ve Grup Başkanı, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve Etibank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı, Erdemir ve İGDAŞ'ta Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Aza, Başbakanlık Başmüşaviri gibi önemli görevlerde bulundu. Ayrıca, AK Parti'nin kurucu Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) üyeliği ve AR-GE'den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı gibi siyasi görevleri üstlendi. Turkcell yönetim kurulu üyeliği de yapmıştır.
2019 Türkiye yerel seçimlerinde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Mehmet Hilmi Güler, siyasi ve akademik kariyerinin yanı sıra sanayi ve enerji sektörlerindeki deneyimleriyle dikkat çekmektedir.
Editör: Editör Melek