Ali Kurtul, 26 yıl önce hayatını kaybettiği bir kaza sonucu vefat etmişti. Oğlu Hacı İsmail Kurtul, babasının anısını yaşatmak ve eğitime destek olmak için Kahramanmaraş Valiliği ile Dulkadiroğlu ilçesinde 16 derslikli bir okul yapma protokolü imzaladı.
"Eğitime Yüzde Yüz Destek Kampanyası" çerçevesinde gerçekleşen bu anlamlı işbirliği, Kahramanmaraş Valiliği ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile hayırsever Kurteks Tekstil arasında gerçekleşti. Dulkadiroğlu ilçesinde yapılacak olan bu okul, bölgedeki eğitim kalitesini artırmayı hedefliyor. Protokol imza töreni Vali Mükerrem Ünlüer, hayırsever aile, ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman tarafından gerçekleştirildi.
Tören sırasında imzalar atıldıktan sonra Vali Ünlüer, hayırsevere, eğitime sağladığı büyük katkıdan dolayı teşekkür etti. Aynı zamanda okulun ilçe ve öğrenciler için hayırlı olmasını diledi.
Hayırsever Kurtul ailesi ise Vali Ünlüer'e teşekkür ederek, okula Ali Kurtul İstiklal İlkokulu adının verileceğini belirtti. Okulun ilçe ve öğrenciler için büyük bir fayda sağlaması temennisinde bulundu.