18 Yaş Üstü Mezuniyet Şartsız Yeni Personel Alımı Başvuruları Başladı 18 Yaş Üstü Mezuniyet Şartsız Yeni Personel Alımı Başvuruları Başladı
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından işsizlere geçici istihdam sağlayan bu programın deprem mağdurlarına da ciddi faydalar sağladığını belirtti.
Vali Ünlüer, TYP'nin işgücü piyasasına uyum sağlamak ve geçici gelir desteği sağlamak amacıyla başlatıldığını vurguladı. Programın deprem bölgesindeki ekonomik canlanmaya katkı sağlaması bekleniyor. Ancak TYP'nin kalıcı kamu personeli statüsü verilmesinin mümkün olmadığını açıkladı.
Yeni Süreç ve İşsizlerin Durumu
Vali Ünlüer, TYP'de görev süreleri sona eren vatandaşların İŞKUR Müdürlüklerine davet edileceğini ve yeni bir sürecin başladığını belirtti. Programın sonlanmasının ardından, kamusal hizmetlerin destekleneceğini ve ihtiyaç duyulması halinde yeni TYP kontenjanlarının açılacağını ifade etti.
TYP Kriterleri ve Talepler
İhtiyaçların belirlenmesi ve taleplerin iletilmesi sürecinde, Vali Ünlüer, İŞKUR Genel Müdürlüğü ve Çalışma Bakanlığı ile iş birliği yapacaklarını söyledi. Ayrıca, bir kişinin TYP'den yalnızca bir kez faydalanabileceğini ve bir ailede en fazla bir kişinin bu programdan yararlanabileceğini belirtti. Gelir sınırlamasının da programda önemli bir kriter olduğunu vurguladı.
Muhabir: SEFA BAŞER