TV yayın akışı 15 Temmuz Bugün kanallarda ne var? TV8, Kanal D, Star TV, NOW, ATV, TRT 1 yayın akışı TV yayın akışı 15 Temmuz Bugün kanallarda ne var? TV8, Kanal D, Star TV, NOW, ATV, TRT 1 yayın akışı
2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı İlkokul Kayıtları Başlıyor
İlkokula yeni kayıt yaptıracak öğrenciler için 2024-2025 eğitim-öğretim yılı kayıt tarihleri açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen tarihlere göre, okul öncesi, 1. ve 5. sınıf öğrencilerinin kayıt işlemleri ikametgah bilgilerine göre yapılacak. İşte ilkokul kayıtlarının detayları:
MEB'in yayımladığı 2024 eğitim-öğretim yılı takvimine göre, okulların yeni dönemi 9 Eylül 2024 Pazartesi günü başlayacak. Okul öncesi eğitim ve ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için ise 2-6 Eylül 2024 tarihlerinde uyum eğitimleri düzenlenecek.
İlkokul 1. ve 5. sınıflara kayıtların yapılması ve okul öncesi eğitim kurumlarına kayıtların başlamasının Ağustos ayında gerçekleşmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıl kayıt süreci Temmuz ayının ilk haftasında başlamıştı.
İlkokula Yeni Kayıt Nasıl Yapılır?
2024-2025 eğitim-öğretim yılında ilkokul birinci sınıf ve ortaokul beşinci sınıfa başlayacak öğrencilerin kayıtları, MERNİS adres bilgileri esas alınarak e-Okul sistemi üzerinden e-kayıt yöntemiyle alınacak.
Kayıt işlemleri şu şekilde yapılacak:
  1. e-Okul Sistemi Üzerinden: Veliler, "e-okul.meb.gov.tr" adresi üzerinden veya e-devlet kapısı sisteminde bulunan "İlköğretim Okulları Adrese Göre Kayıt Okulu Sorgulama (e-Kayıt)" hizmet başlığından çocuklarının yerleştirildiği okulu öğrenebilecekler.
  2. Okul İdaresi Başvurusu: Öğrenci velisi, okul idaresine doğrudan başvurarak da kayıt işlemini gerçekleştirebilecek.
  3. Adres Bilgilerine Göre: Tüm resmi okullarda eğitim görecek okul öncesi, 1. ve 5. sınıf öğrencilerinin kayıtları ikametgah bilgilerine göre yapılacak.
2024 Yılında Hangi Doğumlular 1. Sınıfa Başlayacak?
2024-2025 eğitim-öğretim yılında Eylül 2018 ve daha önce doğan çocuklar (69 ayını dolduranlar) zorunlu olarak birinci sınıfa başlayacak. Ekim, Kasım ve Aralık 2018 doğumlu çocuklar (69-70-71 aylıklar) ise velilerinin dilekçesiyle ilkokula başlamayı bir yıl erteleyebilirler.
Yeni eğitim-öğretim yılında tüm resmi okullarda okul öncesi, 1. ve 5. sınıf öğrencilerinin kayıt işlemleri başlamış bulunuyor. Veliler, gerekli evrakları tamamlayarak belirtilen tarihlerde kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirler.
Editör: SEVİLAY YUMUŞAK