Jeolojik Çevremiz Ve Varlıklarımız Yok Edilmeye Devam Ediyor

Uluslararası Jeo çeşitlilik Günü dolayısı ile Jeoloji mühendisleri Kahramanmaraş İl Temsilcisi Volkan Dalyan mesaj yayınladı.

Jeolojik Çevremiz Ve Varlıklarımız Yok Edilmeye Devam Ediyor

Her yıl 6 Ekim gününün "Uluslararası Jeoçeşitlilik Günü” olarak kutlanması konusu 16 Nisan`da UNESCO Yönetim Kurulu`nda görüşülecek diyen Jeoloji mühendisleri Kahramanmaraş İl Temsilcisi Volkan Dalyan mesajında şu ifadeleri kullandı; Biyoçeşitlilik ve kültürel çeşitliliğin oluşması ve gelişmesinin temelini de oluşturan jeoçeşitliliğe yani ortak evimize, başka bir deyişle yeryuvarımıza geç olmadan sahip çıkmalıyız. 2020 yılında tüm kıtaları temsilen 40 ayrı ülkeden 18 uluslararası jeoloji veya doğa koruma kuruluşu, 7 bölgesel kuruluş ve 80’den fazla yerel kuruluş bir araya gelerek yaşamın temel taşlarından biri olan jeoçeşitliliğin gezegenimizde her geçen gün tüketilerek yok edilmesine karşı her yıl 6 Ekim`in “Uluslararası Jeoçeşitlilik Günü” olarak kutlanması ve dünyamızda jeoçeşitliliğin korunarak gelecek nesillere aktarılması gerektiğini belirten bir deklarasyon yayımladı.

Jeoçeşitlilik, jeolojik çevremizi oluşturan mineraller, kayalar, fosiller, topraklar, yer şekilleri gibi doğanın jeolojik ve fiziksel unsurları ile aktif jeolojik ve jeomorfolojik süreçleri, nehirler, göller, denizler gibi doğanın canlı olmayan tüm çeşitliliğini ifade eder. Ekin yetiştirdiğimiz topraklardan, toplumumuzun üzerine inşa edildiği doğal kaynaklara; jeolojinin çevremizi düzenlemesinden, insanların rekreasyon için ziyaret ettiği açık hava manzaralarına kadar her şeyin temelini jeoçeşitlilik oluşturur” ifadelerini kullandı. (HABER: YAŞAR ERİKLİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner126

banner131

banner134

banner132

banner90

banner130

banner133