Vedat Özdemiroğlu'nun oğlu neden öldü? Can Ilgaz'ın hastalığı nedir? Vedat Özdemiroğlu'nun oğlu neden öldü? Can Ilgaz'ın hastalığı nedir?
Türkiye, 31 Mart 2024'te gerçekleşecek yerel seçimlere kilitlenirken, Ak Parti'de kritik gün geldi çattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'ndeki AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı'nda İstanbul başta olmak üzere 26 ilin adaylarını açıkladı. Düzce Belediye Başkan Adayı Faruk Özlü'nün hayatı araştırılmaya başlandı. Peki, Faruk Özlü kimdir? Faruk Özlü kaç yaşında, ne mezunu? Detaylar haberimizdedir…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı'nda 26 ilin adaylarını açıkladı. İstanbul başta olmak üzere birçok ilde heyecanla beklenen adaylar belirlendi. İşte detaylar:
Faruk Özlü Kimdir?
AK Parti'nin Düzce Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan Faruk Özlü, siyasetin yanı sıra başarılı bir kariyere sahip. İşte, Faruk Özlü'nün hayatına dair önemli detaylar:
Kariyerine Dair Bilgiler
Faruk Özlü, 19 Kasım 1962 tarihinde Düzce'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Makine Mühendisi olarak mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. Ayrıca İspanya'da Proje Mühendislik, Harvard Üniversitesi'nde Üst Düzey Yönetici eğitimi aldı.
Savunma Sanayii ve Projelerdeki Rolü
1987 yılında üniversite öğrenimini tamamladığı okulda Araştırma Görevlisi olarak göreve başlayan Özlü, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda çeşitli görevlerde bulundu. Türkiye'nin ilk milli tasarımı ALTAY, ANKA insansız hava aracı, MİLGEM projesi gibi büyük projelerde yer aldı.
Siyasi Kariyeri
Siyasi arenaya 2015 yılında giren Özlü, AK Parti Düzce milletvekili olarak meclise girdi. Milli Savunma Komisyonu Başkanlığı görevini üstlendi. 2019 Yerel Seçimleri'nde AK Parti Düzce Belediye Başkan Adayı oldu.
Adaylık ve Hedefler
31 Mart 2024 Yerel Seçimleri'nde AK Parti'nin Düzce Belediye Başkan Adayı olan Faruk Özlü, halka hizmet etmeye adaylığını koydu. Evli ve iki çocuk babası olan Özlü, İngilizce bilmektedir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklamaları
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Düzce Belediye Başkan Adayı Faruk Özlü için olumlu değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, toplantıda Özlü'nün başarılı kariyerine vurgu yaparak, "Düzce'nin geleceği için önemli bir isim" dedi.
Sonuç ve Değerlendirme
AK Parti'nin 26 ilde açıkladığı adaylar arasında yer alan Faruk Özlü, kariyerindeki başarılarıyla dikkat çeken bir isim olarak öne çıkıyor. Önümüzdeki yerel seçimlerde Düzce Belediye Başkanlığı için yarışacak olan Özlü, halka sunduğu projelerle dikkat çekiyor.
FARUK ÖZLÜ KİMDİR?
Faruk Özlü,19 Kasım 1962 yılında Düzce'de doğdu. Türk siyasetçi ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı.
Faruk Özlü 19 Kasım 1962 tarihinde Ahmet ve Behiye çiftinin çocuğu olarak Düzce'de doğdu. Düzce Lisesini bitirmesinin ardından Yıldız Teknik Üniversitesi'nden (YTÜ) Makine Mühendisi olarak mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) Yüksek lisans ve Doktora yaptı. Ardından İspanya'da Proje Mühendislik, Harvard Üniversitesi'nde Üst Düzey Yönetici eğitimi aldı. Kariyerine 1987 üniversite öğrenimini tamamladığı okulda Araştırma Görevlisi olarak başladı. 1990 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda Sözleşmeli Personel ve Mühendis olarak görevlendirildi. Aynı kurumda sonradan Uzman, Proje Müdürlüğü, Daire Başkanlığı, Müsteşar Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Türkiye'nin ilk milli tasarımı ALTAY, ülkenin ilk insansız hava aracı ANKA ve üretilen ilk milli gemi MİLGEM projelerinin yürütülmesinde Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. Ayrıca Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı Airbus A400M Atlas, F-35 ve F-16 savaş uçakları projelerinde görev aldı.
Faruk Özlü
Kariyeri boyunca birçok önemli ve büyük projede yer aldı. Birçok şirkette Yönetim Kurulu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalıştı. 10 Şubat 2015 tarihinde siyasi kariyerine başlamak için Müsteşar Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığından istifa etti. 2011 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Düzce milletvekili aday adayı olan fakat meclise giremeyen Faruk Özlü, hiçbir partinin iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşamadığı Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti Düzce milletvekili olarak meclise girdi. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar AK Parti Düzce milletvekili olarak meclise girdi. Milli Savunma Komisyonu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Faruk Özlü, Ahmet Davutoğlu'nun 22 Mayıs 2016 tarihinde Başbakanlık görevinden istifa etmesinin ardından 2. Adalet ve Kalkınma Partisi Olağanüstü Kongresi'nde AK Parti Genel Başkanlığı görevine seçilen Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti'nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görevlendirildi. Evli ve iki çocuk babası olan Özlü, İngilizce bilmektedir. Özlü, 2019 Yerel Seçimleri'nde AK Parti Düzce Belediye Başkan Adayıdır.
Faruk Özlü, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Yerel Seçimler'de Düzce Ak Parti Belediye Başkan adayıdır.
Faruk Özlü kimdir, nereli ve kaç yaşında? AK Parti Düzce adayı Faruk Özlü biyografisi! Faruk Özlü ne mezunu?
Editör: Editör Melek