Soruşturma Tamamlandı
Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremde yıkılan Ezgi Apartmanı'yla ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. Binanın yıkılmasında asli ve tali kusurlu olarak kabul edilen isimlere toplamda 876 yıl 6 ay hapis cezası isteniyor.
Suçlamalar ve İstemi Hapishane Cezaları
Pastane işletmecileri Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel ile pastanenin tutuklu iç mekan tasarımcısı Ertan Danacı, 'olası kastla kasten öldürme ve yaralama' suçlarından 876 yıl 6 ay hapis cezası talebiyle yargılanacak.
Binanın müteahhidi Yakup Aktaş ve fenni mesul Mehmet Tekin hakkında ise 22,5 yıl hapis isteniyor.
Olayın Geçmişi
Ezgi Apartmanı, 6 Şubat tarihinde yaşanan 7.7 büyüklüğündeki depremde yıkılmış ve 35 kişi hayatını kaybetmişti. Soruşturma, depremin ardından binada gerçekleştirilen tadilat sırasında kolon kesildiğinin iddia edilmesi üzerine başlatılmıştı.
Bilirkişi Raporu ve Kusurlular
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde 7 bilirkişi tarafından yapılan inceleme sonucunda 40 santimetre çapında bir kolonun kesildiği tespit edildi. Raporda binanın yıkılma nedeni olarak asli kusurlu olarak görülen kişilerin yanı sıra tali kusurlu olarak kabul edilen bir dizi ismin de yer aldığı bildirildi.
Belediyenin Sorumluluğu
Ayrıca, binanın yapı ruhsatlarının kontrolünden sorumlu kişiler ve belediyenin yapı kontrol biriminin de sorumlu tutulduğu belirtildi. Bu gelişmelerle birlikte yargılama süreci başlayacak.