Alev topuna dönen otomobil kullanılmaz hale geldi Alev topuna dönen otomobil kullanılmaz hale geldi
Ankara merkezli bir güneş enerjisi üretimi ve gayrimenkul alım satımı şirketi, yaklaşık 100 milyon dolarlık bir vurgunla binlerce kişiyi dolandırdı. Şirkete yatırım yapan ve büyük umutlarla paralarını teslim eden yatırımcılar, bir süre sonra şirket sahipleri tarafından mağdur edildiklerini fark ettiler. Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan reklamlarla üye çeken şirket, 'kar payı ortaklığı' adı altında topladığı paraları kripto hesaplara aktardı. Ancak bir süre sonra yatırımcılar kar paylarını alamayınca şirket yöneticileriyle iletişime geçti.
A W167067 06Mağdurların çoğu, şirket sahibi olan G.C.Ç. ile eşi A.Ç.'ye şikayette bulunmak istediklerinde tehdit edildiklerini ifade ettiler. Ancak mağdurların direnişi karşısında şirket yöneticileri ile iletişimleri kesti. Bu durum üzerine 20 mağdur, Adana'dan Ankara'ya giderek suç duyurusunda bulundu. Suçlamalar arasında "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "tehdit", "güveni kötüye kullanma", "dolandırıcılık", "nitelikli dolandırıcılık", "evrakta sahtecilik", "resmi evrakta sahtecilik" ve "vergi usul kanunu'na muhalefet" yer aldı.
Mağdurların avukatı İbrahim Paşa Yeşiltaş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusu hakkında bilgi verdi. Yeşiltaş, mağdurların hala bir sonuç beklediğini ve verdikleri paraların her gün eridiğini belirtti. Şirket sahiplerinin diğer mağdurların peşine düştüğü iddia edilirken, mağdurların parasını geri ödememe konusunda tehdit edildikleri öne sürüldü.
Dolandırılan kişilerden Suat Şimşek ve İbrahim Daş, şirkete güvenerek evlerini, arsalarını ve arabalarını sattıklarını ancak sonradan büyük bir mağduriyet yaşadıklarını dile getirdiler. Suat Şimşek, şu anda kirada yaşadığını ve bir an önce dolandırıcıların yakalanmasını istediğini belirtirken, İbrahim Daş da yatırımları için 200 bin dolara kadar zarara uğradığını ifade etti.
Kaynak: İHA