Kahramanmaraş'ta çıkan yangında 10 hektar makilik alan zarar gördü Kahramanmaraş'ta çıkan yangında 10 hektar makilik alan zarar gördü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararlarına göre YÖK üyeliğine Prof. Dr. Derviş Karaboğa atanırken, 7 üniversiteye ise rektör ataması yapıldı. Kahramanmaraşlı İş Adamı Ejder Karaboğa’nın da amcasının oğlu olan Prof. Dr. Derviş Karaboğa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın atamasıyla YÖK üyeliği görevine getirildi.
Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atama kararları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.
Yayımlanan karara göre Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine, Üniversitelerarası Kurulca seçilen Prof. Dr. Derviş Karaboğa atanırken, 7 üniversiteye ise rektör ataması yapıldı.

KARABOĞA, ilk, orta ve lise eğitimini K. Maraş’ta tamamladı. Erciyes Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümünden 1983 yılında mezun olduktan sonra Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) nde  Elektronik ve Haberleşme alanında tamamladı. Doktora çalışmalarını ise İngiltere’de Cardiff University School of Engineering’de Sistem Mühendisliği alanında yaparak 1994 yılında mezun oldu. Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde sırasıyla 1994 yılında Yardımcı Doçent, 1999 yılında Doçent ve 2004 yılında da Profesör ünvanlarını aldı. 1995 yılında açılan Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün açılmasına öncülük etti ve 2002-2018 yılları arasında Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. Üniversitede Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Erciyes Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Senato Üyeliği görevlerinde bulundu ve Yapay Zekâ Merkezi’nin kurulmasına öncülük ederek  müdürlük görevini yaptı..

 Doktora tez çalışmasını “Yapay Zekâ” alanında, “Bulanık Sistemler ve Bu Sistemlerin Evrimsel Hesaplama Yöntemleriyle Tasarlanması” konusunda tamamladı. Doktora sürecinde başarılı çalışmalarından dolayı iki yıl “Overseas Research Students (ORS)” bursu verilen KARABOĞA doktora sonrasında da özellikle bulanık sistemler, yapay sinir ağları, evrimsel ve sürü zekâsı tabanlı algoritmalar konularında çalışdı ve bu yaklaşımları farklı mühendislik problemlerinde kullanarak sonuçları saygın dergilerde yayımladı. Bu konularda çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezlerinin danışmanlığını yaparak birçok bilim insanının yetişmesine katkı sağladı. Bunların yanı sıra sosyal sorumluluk bilinciyle, Türkiye’nin birçok ilinde çeşitli okullarda ve üniversitelerde konferanslar vererek toplumun ve özellikle gençlerin yapay zeka alanındaki farkındalıklarını artırmayı amaç edindi.

Editör: ATİLLA ŞAKACI