Dünyanın en iyi 100 yemeğinde 8 Türk yemeği Dünyanın en iyi 100 yemeğinde 8 Türk yemeği
Yerel Seçimlerde Oy Kullanmama Cezası: Detaylar
Yaklaşan 31 Mart yerel seçimleri öncesinde, seçmenlerin "seçimlerde oy kullanmak zorunlu mu, cezası ne kadar" gibi soruları gündeme gelmeye başladı. Türkiye'de seçim yasaları çerçevesinde oy kullanma eylemi Türk vatandaşları için bir zorunluluktur. Ancak, bu zorunluluğun ihlali durumunda uygulanacak cezalar belirli kurallara tabidir. İşte, detaylar:
Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluktur. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından oy kullanmanın gerçekleşmediği durumda cezai işlem uygulanır.
Cezanın Miktarı
2024: Yerel Seçimlerde Kaç Oy Pusulası Var? 31 Mart Oy Pusulası RenkleriOy kullanmama cezası, geçmiş yıllarda farklı miktarlarda belirlenmiştir. 2010 yılında yapılan açıklamaya göre bu ceza 22 TL olarak duyurulmuştur. Ancak, 2023 yılında yapılan genel seçimlerde oy vermeme cezası 300 TL olarak güncellenmiştir. Oy kullanmayan seçmene ceza tebligatı gönderilir ve bu cezanın ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı veya PTT gibi kurumlar aracılığıyla yapılır.
Seçimlerde oy kullanmama cezasıyla karşı karşıya kalacak kişiler belirli kriterlere tabidir. Bunlar şunlardır:
  • Kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar
  • Silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler
  • Taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler
Bu kişiler, seçimlerde oy kullanamazlar ve bu durumda cezai işlemle karşı karşıya kalabilirler.
Editör: SEVİLAY YUMUŞAK