Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? Asgari ücrete ara zam yapılacak mı?
Yerel Basına Büyük Darbe
Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, bu kararın yerel basına büyük bir darbe vuracağını belirtti. Dim, yerel gazetelerin bu tür resmi ilanlardan mahrum kalmasının ekonomik zorluklara yol açacağını vurguladı ve "Acilen bu yanlıştan dönülmelidir" dedi.
"Kararın Sonuçları Düşünülmeden Alındı"
Dim, kararın piyasa gerçekleriyle örtüşmediğini ifade ederek, "SGK'nın gayrimenkul satışlarındaki amacı, kurumun alacaklarını tahsil etmektir. Daha fazla alıcıya ulaşmak ve satış rakamlarını artırmak için ilanların daha geniş kitlelere duyurulması gerekir. Bu genelge, bu basit kuralı bile göz ardı etmiştir" şeklinde konuştu.
İletişim Teknolojisi ve Yerel Basın
SGK genelgesinde yer alan 'Belediye, muhtarlık ve meslek odaları ilan panolarında da ilan edilmesi mümkün' yönündeki görüşü eleştiren Dim, "Günümüz iletişim teknolojisi göz önüne alındığında bu yaklaşım akıl ve mantıkla izah edilemez. İyi ki 'Tellallar aracılığıyla duyuralım!' denmemiş. Bu genelge, yerel basınımızın ekonomik darboğazda yok olmasına yol açacak bir girişimdir" dedi.
KGK'dan Mücadele Sözü
Dim, KGK olarak bu konuda gerekli mücadeleyi vereceklerini belirterek, "Acilen bu yanlıştan dönülmelidir. Yerel basının yaşadığı ekonomik zorluklar göz önüne alındığında, bu tür kısıtlamalar kabul edilemez" ifadelerini kullandı.
Editör: SEVİLAY YUMUŞAK