Kahramanmaraş Basketbolu Bu Kadar Ayaklar Altına Düşmemişti

Kahramanmaraş Basketbol Camiası Basketbol İl Temsilciliği koordinesinde yeni sezona hazırlanırken Basketbol Büyükler Liginde büyük kaos yaşanmaya başlandı. Basketbolun yaygınlaşması ve özellikle alt yaş kategorilerinde basketbol sevgisi için kulüplerin önemli bir sorumluluk alındığı Basketbol’da 2021-2022 Sezonunun en önemli kategorilerinden Büyükler Liginde skandal olaya imza atılı.

Kahramanmaraş Basketbolu Bu Kadar Ayaklar Altına Düşmemişti

*Belgesi tutmayan Antrenör’ü Büyük Takım Listesine yazdılar

*Kâğıt üzerinde usulsüzlük yaptılar

2021-20222 Sezonu Basketbol İl Temsilciliği Büyükler Ligi Büyük Erkekler İl Birinciliği Fikstürü doğrultusunda 23/05/2022 tarihi saat 18.00’da YSB B ile Balkan Türkleri arasındaki müsabaka ile başlayan maçlar doğrultusunda Müsabaka Komitesi Basketbol İl Temsilcisi Gökhan Açıksarı başkanlığında İHK Başkanı Bestami Gül, Kulüp Temsilcisi Halit Salman, Kulüp Temsilcisi Simge Güleroğlu imzası bulunan Fikstürün ilk maçında YSB B takımı antrenörü olarak E kategorisi Belgeli Antrenör Şerife Kenger’in ismi yazılması ile müsabaka usulsüzce oynatıldı.

BÜTÜN KULÜPLERİN OLAYA SESSİZ KALMASI İSTENDİ

2021-20222 Sezonu Basketbol İl Temsilciliği Büyükler Ligi Büyük Erkekler İl Birinciliği Fikstürü çekimi doğrultusunda Kulüplere oluşturulan sosyal medyada hesaplarından Antrenör isimlerinin olmasına rağmen maçlara gelmediklerini ifade ederek Normalde maçların oynanmayacağını Lisanslı antrenör olmazsa maçların oynatılmayacaklarını bildikleri halede bu defaya mahsus olmak üzere bütün takımların buna itiraz etmemesi istendi.

BİLE BİLE LADES DEDİLER

Kahramanmaraş Basketbol Camiası Basketbol İl Temsilciliği koordinesinde yeni sezona hazırlanırken yapılan usulsüzlük ise gün yüzüne çıktı. Sosyal Medya paylaşımı doğrultusunda izine çıktığımız ve gerçeğini araştırdığımız Basketbol müsabakası doğrultusunda Şerife Kenger’in Listede yer alması ile haberimiz doğrulandı. Yapılan Sosyal Medya paylaşımında kulüplerin Gençlikspor’un A takımı için Serkan Hoca’yı, B takımı için ise Şerife hocayı evrakta göstereceklerini maçlara gelmedikleri durumlarda ise göz ardı edeceklerini bununda kural dışı uygulama olduğunu bildikleri halde bile bile lades yapmışlardı.

ESAME LİSTESİNDE ADI VAR MAÇTA KENDİ YOK

Daha öncede şaibeye ismi karışan ve Okul Sporlarında Salonda adeta ter atan ve Spor Sporlarının hakimiyetini sağlayan Beyza koleji’ni çalıştıran ve Gazetemize haber konusu olan Şerife Kenger bu sefer sahaya çıkmadan adının kullanılması ile Basketbol İl Temsilciliği kâğıt üzerinde isim uyguladı.  2020 Mart ayında Okul Sporlarındaki haberimizde ‘Yıllardır Beyza Kolejinde Görev yapan ve Basketbol Branşında Adından sıkça söz ettiren Beyza Koleji Boğaziçi Şubesinde Tribünlerden Komut veren ve Yıllardır takım çalıştıran Basketbol antrenörü Şerife Kenger spor salonlarına farklı bakış acısı bırakarak akıllara deli sorular yöneltti. Bilindiği Kadarı İle Basketbol Federasyonunun Resmi sitesinde daha önce ‘D’ Kategorisi Antrenörü olarak yer alan ve Bu yıl ise Vize dahi yaptırmayan Şerife Kenger alt Kategori ‘E’ ye düşürülürken maçlara vize sorunu nedeni ile tribünden müdahil olması dikkatlerden kaçmadı’ ifadeli haberimizdeki Antrenör Şerife Kengerin ismi bu sefer ise Esamel Listesinde yer aldı, kendisi ise maçlara gelmedi. İl Temsilciliği sosyal medya platformunda da ifade ettiği gibi ‘maçlara gelmemesi göz ardı edecekti’ ifadesini doğrulamış oldu.

YÖNERGE YARDIMCI ANTRENÖRLÜK DİYOR

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Antrenörlük yönetmelik kapsamında Bu Yönergenin amacı; basketbol sporunda; sporcuların yetiştirilmelerinde görev alacak basketbol antrenörlerinin eğitimleri ve sınıflandırılmaları ile ilgili esas ve usulleri belirlemekte. Bu Yönerge, 21/05/1986 tarih ve 3289 sayılı Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun Ek 9.maddesi, 19.07.2012 tarih ve 28358 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Spor Genel Müdürlüğü Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ile 01.10.2014 tarih ve 29136 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye Basketbol Federasyonu Ana Statüsüne dayanılarak hazırlanmış ve uygulanmaktadır. 1. Kademe E Kategorisi Antrenörü: Üst düzey antrenörün yanında Minik, Küçük, Yıldız ve Gençler kategorisindeki takımlarda yardımcı antrenörlük yapabilirler. 2. Kademe D Kategorisi Antrenörü: Minik, Küçük, Yıldız ve Gençler kategorisinde takım çalıştırabilirler. Ayrıca Bölgesel Lig ve Kadınlar İkinci Ligi olmak üzere Büyükler kategorisinde, bir sezon ile sınırlı ve sezon sonunda 3. Kademe C Kategorisi Antrenör kursuna katılmak koşulu ile yardımcı antrenör olarak görev yapabilirler. İbaresi kullanırken Kahramanmaraş Basketbol İl Temsilciliği ve kulüpler usulsüzlüğü göz ardı olacak şekilde E kategorisi Belgesi olan ve maça gelmeyerek adını Esamel Listesinde ve Müsabaka cetvelinde Şerife Kenger adının kulanılarak müsabakaların icra edilmesini sağlamış ve kağıt üzerinde sahteciliğe meyil verdi. Bir önceki dönem İl Hakem Kurulu eski üyesi olarak Basketbolun gelişmesini umutla bekler iken Basketboldan Basını temizledik onları bu alandan uzak tutarak daha gelişmiş bir Kahramanmaraş Basketbol’u yapacağız diyenlerin usulsüzlüklerini göz ardı edecek kadar cahil değiliz, bu işin kâğıt üzerinde basketbol oynatmadan farkı var mı?, daha şeffaf bir Basketbol oynanmasını sağlamalarını tavsiye ederiz.

BU UYGULAMANIN SONU NEREYE GİDECEK!

Kahramanmaraş Gençlik spor İl Müdürlüğü tarafından Basketbolun gerileme dönemi yaşandığını takımların sahaya çıkmakta zorlandığını ve A-B sistemli takımlar ile lig oynatıldığını özel ve kulüp takımlarının Basketbola meyil vermediğinden rahatsız olduklarını A-B Sisteminin önüne geçmek adına İl Temsilciliğinde değişikliğe gidileceğini ve İl Temsilciliğinde yapılan değişikliğinde takımları teşvik edememesi ile Basketbolda A-B sistemi uygulaması devam ederken Saha, masa Hakemlerinin yetersizliği, Takımların Antrenörlerinin yetersizliği de Kategori-Kademe antrenörlerin usulsüzce sahaya sürülmesi ve şeffaf bir uygulama olmayışı kural dışı uygulamaların gün yüzüne çıktığı Kahramanmaraş Basketbolunda bu uygulamanın spor camiasında nereye kadar devam edeceği konuşulmaya başladı. HABER: İLKER YİYEN 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2022, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner180