Bal 17-18 Nisan’da Başlıyor

Kahramanmaraş’ın 3 Futbol Takımının Merakla beklediği Bölgesel Amatör Lig Müsabakalarının Başlama tarihi 17-18 Nisan 2021 olarak netleşti. 

Bal 17-18 Nisan’da Başlıyor

Binlerce Amatör futbolcunun merakla beklediği 2020-2021 sezonu Bölgesel Amatör Liginin başlama tarihi açıklandı.  2020-2021 sezonu Bölgesel Amatör Lig 52 gruptan oluşacak, gruplarda yer alacak takım sayılarına göre iki veya üç devreli lig usulü olarak karşılaşmalar oynanacak. Her grubun birincisi olan takım bölge birinciliği müsabakalarına katılmaya hak kazanırken grupta en altta yer alan takım kendi ilinin yerel ligine dönüş yapacak. Bölge birinciliğine katılma hakkı kazanan 52 takım 9 ayrı tarafsız grup merkezinde müsabakalarını oynayacak ve 9 bölgenin birincileri TFF 3. Lig’e çıkma hakkı kazanacak. Bölgesel Amatör Ligde müsabakalar 17-18 Nisan 2021 tarihlerinde başlatılacak. Grupların oluşumu ve 2020-2021 sezonu ayrıntılı BAL Statüsü önümüzdeki günlerde açıklanacak olup, grupların açıklanması sonrası grup kuraları ve fikstür çekimi yapılacak.

3 TAKIMIMIZI HEYECAN SARDI

Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu, Genel Başkan Ali Düşmez Başkanlığında geçen hafta Ankara’da toplandı. Toplantıda gündemindeki maddeleri görüşen Yönetim Kurulu illerden gelen talepleri değerlendirerek görüştü. Diğer öneri ve dileklerin karara bağlanmasıyla toplantı sonlandı. Bu Bağlamda Kahramanmaraş’ın BAL’daki temsilcileri Türkoğlu Belediyespor, Andırın Yeşildağspor, Elbistan Belediyespor ekipleri sabırsızlıkla müsabaka tarihlerinin açıklamasını bekliyordu ve tarih 17-18 Nisan 2021 olarak etleşti. Takımlar Hazırlıklarını şimdiden yapmaya başladı ve transfer ve lisans işlemlerini hazırlamaya başladı.

TFF RESMİ SİTEDEN MÜJDELİ HABERİ VERDİ!

2020-2021 Sezonu Amatör Futbol Ligleri ile ilgili kararlar açıklandı. www.tff.org internet sitesinden yapılan duyuruda; “Covid-19 salgını nedeniyle amatör futbol sahalarının antrenman ve müsabakalara kapatılması ve hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle amatör futbol müsabakalarının oynatılması ile ilgili bir takvim oluşturulamamıştı. Gelinen süreçte Türkiye Futbol Federasyonu, futbol sezon takviminin daralmasını da dikkate alarak 2020-2021 sezonunda yerel amatör futbol liglerinin oynatılmamasına, bununla birlikte şartların uygun olması, ilgili kurum ve kuruluşların onay vermesi halinde sadece Bölgesel Amatör Lig müsabakalarının oynatılmasına karar verdi. Covid-19 salgınının devam ettiği dikkate alınarak aynı il veya birbirine yakın il takımlarının aynı gruplarda yer alması esasına dayalı belirlenecek gruplandırma sistemi ile grup müsabakaları ve bölge birinciliği müsabakaları yaklaşık 15 haftalık bir sürede tamamlanacak.

BAL 52 GRUPTAN OLUŞACAK

2020-2021 sezonu Bölgesel Amatör Lig 52 gruptan oluşacak olup, gruplarda yer alacak takım sayılarına göre iki veya üç devreli lig usulü olarak karşılaşmalar oynanacak. Her grubun birincisi olan takım bölge birinciliği müsabakalarına katılmaya hak kazanırken grupta en altta yer alan takım kendi ilinin yerel ligine dönüş yapacak. Bölge birinciliğine katılma hakkı kazanan 52 takım 9 ayrı tarafsız grup merkezinde müsabakalarını oynayacak ve 9 bölgenin birincileri TFF 3. Lig’e çıkma hakkı kazanacak.

Müsabakalar 17-18 Nisan 2021 tarihlerinde başlatılacak. Grupların oluşumu ve 2020-2021 sezonu ayrıntılı BAL Statüsü önümüzdeki günlerde açıklanacak olup, grupların açıklanması sonrası grup kuraları ve fikstür çekimi yapılacak.

STATÜ DAHA ÖNCE ONAYLANMIŞTI

TFF, TASKK’ın rapor halinde sunduğu Bölgesel Amatör Lig statüsünü onayladı. TFF”nin sitesinden ilan edilmesi beklenen BAL, 48 grupta 4 kademeli Play-Off sistemi üzerinden oynatılacak. 9 takımın 3. Lige çıkacağı Bölgesel Amatör 48 takım bir alt lige düşecek. BAL’ın haricinde sadece Elit U19 Liginin oynatılacağı, diğer alt liglerin başlatılmayacağı öne sürülüyor.

BAL LİGİ’NDE 268 TAKIM YER ALACAK

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 11’ncisi düzenlenecek olan Bölgesel Amatör Lig’in pandemi şartlarının değerlendirilmesinin ardından belirleneceği açıklandı. 2020-2021 sezonunda BAL Ligi’ne 268 takımın katılacağı belirtilirken, bu takımlardan 128’inin geçen sezon lig yer alan takımlardan, 140’ının ise ilk kez Bölgesel Amatör Lig’de yer alacak yerel lig takımlarından oluşacağı açıklandı.

 PANDEMİ ŞARTLARINA GÖRE TARİH BELİRLENDİ

Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Vekili Adnan Ersan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “2020-2021 sezonu Bölgesel Amatör Lig Statüsü ile Lisans Vize ve Transfer İşlem tarihleri lige katılması kesinleşen takımların saha denetimlerinin tamamlanmasından sonra netleşti. Ligin başlama tarihi o anki pandemi şartlarına göre ilgili kurum ve kuruluşların görüş ve önerileri doğrultusunda belirlenecektir. Takımlarımıza müsabakalar başlamadan önce hazırlık çalışmaları yapabilmeleri için yeterli süre verilecektir” dedi.

 ŞİMDİLİK SADECE BAL TAKIMLARININ TRANSFER İŞLEMLERİ YAPILACAK

TFF Amatör İşler kurulunun 15 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklamada” Şimdilik sadece 2020-2021 sezonunda Bölgesel Amatör Lig’ e katılması kesinleşen 263 kulübün BAL’da oynama yaşı uygunluğu olan 2005 ve daha büyük doğumlu futbolcularının filiz lisans, vize ve transfer işlemleri yapılacaktır” denildi. Kahramanmaraş’ın 263 kulübün arasında temsilci olarak gönderdiği Elbistanspor, Andırın Yeşildağspor ve Türkoğlu Belediyespor için heyecanlandıran açıklama yapılması ile takımlar evrak hazırlıklarına koyuldu.

 81 İLDE BULUNAN TFF İL TEMSİLCİLİKLERİNE YAZI GÖNDERİLDİ

TFF Amatör İşler kurulunun 81 ilde bulunan TFF il temsilciliklerine yazı gönderdi. Gönderilen yazıda,”

Amatör futbolcuların filiz lisans, vize ve transfer lisans işlemlerinin 15 Şubat 2021 tarihinde yapılmaya başlanacağı duyurulmuştu. Şimdilik sadece 2020-2021 sezonunda Bölgesel Amatör Lig’ e katılması kesinleşen 263 kulübün BAL’da oynama yaşı uygunluğu olan 2005 ve daha büyük doğumlu futbolcularının filiz lisans, vize ve transfer işlemleri yapılacaktır. Yerel liglere katılacak amatör kulüplerimizin lisans işlemleri Amatör İşler Kurulu’ nun konuyla ilgili bir duyurusu yapılıncaya kadar kesinlikle yapılmayacaktır. TFF Bölge Müdürlüklerimiz lisans evraklarını kulüplerden direkt almayacak olup Covid-19 salgınının devam ettiği dikkate alınarak evraklar Bölge Müdürlüklerimize ASKF’lerce yetkilendirilen bir yönetici tarafından elden teslim edilecek veya Kargo ile gönderilecektir.

2020-2021 sezonu Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar kitapçığımız ilgili her yere ulaştırılmıştır. Lisans işlemleri için gerekli evrakların Federasyonumuz internet sitesinde “Ligler- Amatörler” sayfasında da yayınlanmıştır. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim” denildi.

TFF DAHA ÖNCE BAL İÇİN ADRES GÖSTERMİŞTİ!

Kahramanmaraş’ın 3 takımının lige katılımı olduğu (Elbistan Belediyespor, Andırın Yeşildağspor, Türkoğlu Belediyespor) yeni sezon için müracaatlar doğrultusunda TFF ilk adımı attı. Spor 02 Aralık 2020 Çarşamba 09:33 Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), amatör ligler ile ilgili yaptığı değerlendirmede sonuca vardı. TFF Yönetim Kurulu, yaptığı toplantıda amatör liglerin 2021 Ocak sonunda yeniden başlatılmasına karar verdi.TFF liglerin ne zaman başlatacak, Kahramanmaraş’tan katılım sağlayacak olan 3 BAL takımı hem yatırım, hem hazırlık yaparak heyecanlı bir şekilde beklemedeydi. Amatör futbol müsabakalarının oynatılması ile ilgili TFF Yönetim Kurulu’nun ''Amatör futbol müsabakaları Ocak ayı sonuna kadar oynatılmayacak olup, Covit-19’un seyri dikkate alınarak gözler TASKK'a çevrilmişti. BAL temsilcilerimizden Türkoğlu Belediyespor, Andırın Yeşildağspor ve Elbistanspor da diğer BAL takımları gibi sezonun ne zaman başlayacağını merakla bekliyordu.

SON BAŞVURULAR 31 ARALIK 2020’DE GERÇEKLEŞTİ

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 11. sezonu düzenlenecek Bölgesel Amatör Lig'e katılma hakkı bulunan kulüplerin, katılım belgelerini en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar TFF Amatör İşler Müdürlüğü BAL Departmanlığı'na göndermeleri gerekiyor. Spor Toto BAL'a 2020-2021 sezonunda 268 takımın katılma hakkı bulunuyor. Bu takımlardan 128'i geçen sezon BAL'da yer alan takımlardan, 140'ı ise ilk kez Bölgesel Amatör Lig'de yer alacak yerel lig takımlarından oluşuyor. 2020-2021 Sezonu Bölgesel Amatör Lig'e Katılım Genel Esasları EK'te belirtilmekte olup, bu esaslar doğrultusunda, lige katılma hakkı bulunan kulüplerin katılım belgelerini en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar Türkiye Futbol Federasyonu Amatör İşler Müdürlüğü BAL Departmanlığı'na göndermeleri gerekiyor. 2020-2021 Sezonu Bölgesel Amatör Lig Statüsü ile Lisans Vize ve Transfer İşlem tarihleri, lige katılması kesinleşen takımların saha denetimlerinin tamamlanması ile işlemler tamamlanacak. (DERLEYEN: İLKER YİYEN)

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2021, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90