13 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları: Aşk, Evlilik ve Kariyer İpuçları 13 Temmuz burç yorumları 13 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları: Aşk, Evlilik ve Kariyer İpuçları 13 Temmuz burç yorumları
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, siyasi kariyeri ve akademik geçmişi ile merak ediliyor. İşte Semih Yalçın'ın biyografisi ve detaylar...
Semih Yalçın'ın Hayatı ve Kariyeri
Edip Semih Yalçın, 26 Mart 1958 tarihinde Sivas'ın Gemerek ilçesinde doğdu. Babası Kamuran, annesi ise Zekiye Yalçın'dır. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra üniversite eğitimine 1975 yılında ODTÜ Gaziantep Mühendislik Fakültesi'nde başladı ve burada Makine Mühendisliği bölümünde okudu. Bu süreçte Gaziantep Ülkü Ocakları İl Sekreteri olarak da görev yaptı. Daha sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümünden mezun oldu.
Akademik Kariyer
Semih Yalçın, Gazi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak akademik hayatına adım attı. 1990 yılında doktor unvanını aldı ve 1991 yılında Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'ne yardımcı doçent olarak atandı. Aynı fakültede doçent ve profesör unvanlarını da kazandı. Gazi Üniversitesi'nde çeşitli idari görevlerde bulundu, bunlar arasında Dekan Yardımcılığı, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü ve Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanlığı yer almaktadır.
Siyasi Kariyer
Semih Yalçın, siyasi kariyerine MHP'de başladı ve 2006 yılında MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi oldu. 2010 yılında Parti İçi Eğitim, Siyaset ve Liderlik Okulundan Sorumlu MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 2011'de Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi ve 2013'te Medya Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi, bu görevini halen sürdürmektedir.
Milletvekilliği
2007 genel seçimlerinde MHP Sivas Milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi. 2011 Türkiye genel seçimlerinde MHP Gaziantep milletvekili olarak meclise girdi. Daha sonra 24. Dönem Gaziantep, 25. ve 26. Dönemde ise İstanbul Milletvekili olarak seçildi.
Yayınlar ve Kitaplar
Semih Yalçın'ın akademik kariyeri boyunca birçok makalesi yayımlanmış ve dört kitabı bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığında Müsteşar Yardımcılığı görevinde de bulunmuş olan Yalçın, Türk siyasetinin önemli isimlerinden biridir.
Kişisel Bilgiler
İyi düzeyde İngilizce bilen Semih Yalçın, evli ve dört çocuk babasıdır.
Semih Yalçın'ın akademik ve siyasi kariyeri, MHP'deki önemli görevleri ve kişisel hayatı hakkında merak edilenler bu şekilde. Türk siyasetinde etkin rol oynayan Yalçın'ın çalışmaları ve görevleri ile ilgili detaylar kamuoyunun ilgisini çekmeye devam ediyor.
Editör: SEVİLAY YUMUŞAK