Resmi Gazete'de Yeni Atamalar: 5 İlin Valisi Değişti Resmi Gazete'de Yeni Atamalar: 5 İlin Valisi Değişti
Mehmet Özhaseki'den Veda: "Şerefli Bir Görevi İfa Ettim"
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nda gerçekleştirilen devir teslim töreninde, Mehmet Özhaseki görevi yeni Bakan Murat Kurum'a devretti. Özhaseki, törende yaptığı konuşmada, "Şerefli bir görevi ifa etmeye çalıştım. Vicdanen müsterihim" ifadelerini kullandı.
Özhaseki, kamu hizmetine 30 yıl önce başladığını ve bu süre zarfında Melikgazi Belediye Başkanlığı, büyükşehir belediye başkanlığı gibi önemli görevlerde bulunduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine bakanlık görevine geldiğini ifade eden Özhaseki, "Şerefli bir görevi ifa etmeye çalıştım. Vicdanen müsterihim. Makamlara gelmekten ziyade giderken başınızın dik olması önemli. Rabbimin huzuruna yüz akı ile çıkmak çok önemli. Bir taraftan da görevi benim kadar iyi yapacağına inandığım kardeşime devrediyorum" dedi.
Özhaseki, yarım kalan işlerin Murat Kurum tarafından tamamlanacağına inandığını belirterek, "Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yol yürüyüp ülkeye hizmet ettik. Kamu görevimi tamamlayarak ayrılıyorum" ifadelerini kullandı.
Murat Kurum'un Hedefi: "Deprem Dönüşümünü Gerçekleştirmek İstiyoruz"
Yeni Bakan Murat Kurum ise konuşmasında Mehmet Özhaseki'ye teşekkür ederek, "Öncelikle bu görevi yeniden tebliğ eden Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Görevi devralırken ve devrederken gurur duyduğum Mehmet Özhaseki'ye teşekkür ediyorum. Kolay değil 94 yılından bu yana bir davada farklı farklı görevlerde çalıştılar. Şahsım adına çok çok teşekkür ediyorum" dedi.
Kurum, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu ve geçmişte büyük acılar yaşandığını hatırlatarak, "Bu acıları tekrar yaşamak istemiyoruz. Sadece 11 ilimizde değil, bugün yaşadığımız sadece kendiliğinden dahi yıkılan binalar, 81 ilimizde deprem dönüşümü noktasında yapılması gereken her türlü gayreti, arzuyu hiçbir siyaset gözetmeksizin hep birlikte elimizi gövdemizi taşın altına koyarak deprem dönüşümünü gerçekleştirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.
Mehmet Özhaseki, sağlık sorunları nedeniyle görevinden istifa ettiğini duyurmuştu. Özhaseki, açıklamasında, "Üstlendiğim bu kutlu görevi sağlık sorunlarım sebebiyle kendi dileğimle bırakmak istediğimi Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim" demişti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Mehmet Özhaseki'nin yerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na Murat Kurum atanmıştı.
Muhabir: YAVUZ NALBANTBAŞI