Dilan Polat tahliye mi oldu? Dilan Polat hapisten çıktı mı? Polat ailesi davadan tahliye edildi mi, ne oldu? Dilan Polat tahliye mi oldu? Dilan Polat hapisten çıktı mı? Polat ailesi davadan tahliye edildi mi, ne oldu?
Bu onayın yapılabilmesi için cep telefonlarına doğrulama kodunun gönderilmesi ve alınan kodun doğrulama bölümüne yazılarak onaylanması gerekir. Günümüzde bu sistemden pek çok uygulama yararlanır.
Sms onay kullanılan uygulamalar ise şöyle sıralanır;
  • Sosyal medya platformları
  • Alışveriş siteleri
  • Dizi ve film platformları
  • Mobil uygulamalar
  • Yemek sipariş uygulamaları
Bu uygulamalarda onay sisteminin bulunması sayesinde kişiler uygulamaları güvenle kullanıp giriş çıkış yapabilirler.
Sosyal Medya Platformları
Mobil onay sisteminin kullanıldığı uygulamalar arasında sosyal medya platformları yer alır. Facebook, Threads, X, Instagram ve Youtube gibi platformlarda yaygın olarak bu sistemden yararlanılır. Bunun nedeni ise platformlarda hesapları olmasını isteyen kişilerin güvenlik sıkıntısı yaşamalarıdır.
Onay işlemi için kendilerine ait numaraları veren kişiler kısa süre sonra numaralarına yapılan sürekli atılan çağrılar ve sms gönderimleri ile karşılaşırlar. Bu numaraların engellenme durumunun olmaması rahatsızlık yaratacağından onay işlemi için edinilen sanal numaralar bu sorunu ortadan kaldırır.
Alışveriş Siteleri
Onay işlemleri sosyal medya platformları dışında alışveriş sitelerinde de yapılır. Alışveriş amacıyla Hepsiburada, Amazon, Trendyol ve n11 sitelerinde oluşturulan üyeliklerde kişilerden doğrulama yapmaları istenir. Böylelikle spam engellenmeye çalışır. Kişiler doğrulama işlemi için kendilerinden istenen telefon numaralarını vermek konusunda tereddüt yaşarlar. Çünkü pek çok site doğrulama esnasında yazılan telefon numaralarına kampanya ve indirim mesajları gönderir. Bu durumdan rahatsız olan kişiler sanal numara alarak doğrulama işlemini tek seferlik kullanacakları numaralarda yaparak güvenliği sağlarlar.
Dizi Ve Film Platformları
Sanal numara alma ve onay işlemleri dizi ve film izleme platformlarında da yapılır. Dizi izlemeyi seven kişiler bu platformlarda üyelik oluşturarak sunulan imkanlardan yararlanmak isteyebilirler. Dizi platformları bilgilendirme ve farklı sebeplerle sms atarak rahatsızlık yaratırlar. Ayrıca dizi izlemek için seçilen platformların güvenilir olmaması numaraların istenmeyen yerlerde kullanılmasına neden olur. Bunun engellenmesi ise kişilere özel hazırlanan sanal numaralarla mümkün olur. Uygun fiyatlı olan numaralar sayesinde bilgilerin çalınması ve rahatsızlık yaşanması engellenmiş olur.
Mobil Uygulamalar
Sosyal medya platformları, alışveriş siteleri, dizi ve film platformlarına yanı sıra mobil uygulamalar da fake numara kullanılabilecek uygulamalardandır. Google Play ve App Store üzerinden edinilebilecek onlarca uygulama vardır.
Bu uygulamaların her birinin güvenli olması mümkün değildir. Bu uygulamalarda yapılacak işlemlerde telefon numarasının kullanılması kişilerin olumsuz durumlarla karşılaşmasına veya yükümlülük altına girmelerine neden olur. Bunun için gerçek numaralarını vermeyi arzu etmeyen kişiler fake numaraları kullanarak uygulamalar üzerinde işlem yaparlar.
Fake numaraların güvenilir adreslerden satın alınması sayesinde kullandıkları sahte numaralar sayesinde kişilerin herhangi bir sorun yaşadığı görülmez. Ayrıca bu numaralar birden fazla kullanılmadığı için geçici işlemler için idealdirler.
Fake numaralar kullanılarak oyun, dergi, müzik, kitap ve bilgi yarışması gibi yüzlerce mobil uygulamanın edinilmesi mümkün olur. Bu uygulamalar üzerinden alınacak hizmetler ve bakiye yüklemelerinde de sms onayını sağlayacak fake numaraların edinilmesi mümkün olur.
Yemek Sipariş Uygulamaları
Fake numara alma işlemleri sayesinde güvenle kullanılabilecek ve doğrulama yapılacak uygulamalardan birisi de yemek sipariş uygulamalarıdır. Evde yemek yapma durumunda bulunmayan veya acil yemeğe ihtiyaç duyanlar bu uygulamaları kullanırlar. Ancak yemek sipariş uygulamaları sahte siparişleri engellemek için doğrulama sisteminden yararlanır. Böylelikle gerçek kişilere sipariş hazırlamayı tercih eder.
Web üzerinden yemek siparişi alan siteler siteye giren veya sipariş verecek kişilerin iki faktörlü doğrulama yapmasını isterler. Bu durumda gerçek telefon numaralarını vermeyi istemeyen kişiler fake numaraları tercih ederek doğrulama işlemini gerçekleştirirler. Böylelikle https://smsonay.org adresine girerek hizmetlerden yararlanma imkânı elde ederler.

Editör: Haber Merkezi