Akrep yiyerek intihar eden adam! Adama ne oldu, öldü mü? Olay nerede oldu? Akrep yiyerek intihar eden adam! Adama ne oldu, öldü mü? Olay nerede oldu?
MİT, PKK/KCK sözde Gençlik Topluluğu Kadın Genel Sorumlusu Bişeng Brüsk kod adlı Rojda BİLEN’i Süleymaniye’de etkisiz hale getirdi.Rojda BİLEN, örgütün gençlik topluluğu olarak adlandırdığı yapıdaki tüm kadın teröristlerin faaliyetlerinde birinci derecede sorumluydu.
ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
MİT’in istihbarat ağı aracılığıyla BİLEN’in Irak/Süleymaniye kırsalında bulunan İran sınırındaki Pencevin bölgesinde faaliyet yürüttüğü tespit edildi.BİLEN’in yerinin tespiti üzerine operasyon için düğmeye basıldı. Operasyon kararının verilmesinden çok kısa bir süre sonra Rojda BİLEN, nokta operasyon ile Irak/Süleymaniye kırsalında etkisiz hale getirildi.
GENÇLERİ TESPİT VE TEŞVİK EDİYORDU
Rojda BİLEN, PKK/KCK’nın gençlik yapılanması içerisinde çok önemli bir konumdaydı. BİLEN’in, terör örgütüne katılım yapacak gençleri tespit ve teşvik ettiği, ideolojik propaganda ile manipüle ettiği ve Türkiye’deki gençlik yapılanması mensuplarına eylem amaçlı talimatlar ilettiği belirlendi.
Rojda BİLEN, 1988’de İsviçre’nin Lozan kentinde doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde eğitim gördü. 2009 başlarında örgüte müzahir parti faaliyetlerinde yer almaya başladı. Parti teşkilatları aracılığıyla 2011 yılında PKK/KCK’ya katıldı.
BİLEN, örgüt içerisinde Kandil, Gare, Suriye, Mahmur gibi bölgelerde faaliyet gösterdi. Aslen Şırnak/Cizreli olan Rojda BİLEN hakkında Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” suçundan aranırlık kaydı bulunuyordu. Rojda BİLEN, İçişleri Bakanlığı terör arananlar listesinde mavi kategoride yer alıyordu.
MİT, PKK/KCK Sözde Gençlik Topluluğu Kadın Genel Sorumlusu Rojda BİLEN'i Etkisiz Hale Getirdi
Operasyonun Detayları
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), PKK/KCK'nın sözde Gençlik Topluluğu Kadın Genel Sorumlusu Bişeng Brüsk kod adlı Rojda BİLEN'i Süleymaniye'de etkisiz hale getirdi. BİLEN, örgütün gençlik topluluğu adını verdiği yapıdaki kadın teröristlerin faaliyetlerinden birincil derecede sorumluydu. MİT'in istihbarat ağı sayesinde BİLEN'in faaliyet gösterdiği bölge tespit edilerek operasyon için harekete geçildi. Kısa bir süre sonra gerçekleştirilen operasyonla BİLEN, Irak/Süleymaniye kırsalında etkisiz hale getirildi.
Önemli Rolü ve Faaliyetleri
Rojda BİLEN, PKK/KCK'nın gençlik yapılanması içerisinde kritik bir konumda bulunuyordu. Terör örgütüne katılmak isteyen gençleri tespit edip teşvik ettiği, ideolojik propaganda ve manipülasyon yoluyla etkilediği, Türkiye'deki gençlik yapılanması üyelerine eylem talimatları verdiği tespit edildi.
Rojda BİLEN Kimdir?
Geçmişi ve Faaliyetleri
Rojda BİLEN, 1988 yılında İsviçre'nin Lozan kentinde doğdu. Eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra 2009'da örgüte müzahir parti faaliyetlerinde yer almaya başladı. 2011 yılında PKK/KCK'ya katıldı ve örgüt içinde çeşitli bölgelerde faaliyet gösterdi. Şırnak/Cizre kökenli olan BİLEN, Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma" suçundan aranıyordu ve İçişleri Bakanlığı'nın terör arananlar listesinde mavi kategoride yer alıyordu.
Editör: ATİLLA ŞAKACI