CHP'nin 24 saatlik 'Eğitim Maratonu' tamamlandı CHP'nin 24 saatlik 'Eğitim Maratonu' tamamlandı
Fener Rum Ortodoks Patriği'nin Temsiliyeti Üzerine Soru Önergesi
MHP'li Dora, soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:
"Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’un ekümenik sıfatını kullanarak uluslararası platformlarda Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi görüşlerine aykırı şekilde temsil edilmesi ve özellikle son olarak Kırım'ın Dostları toplantısında bu sıfatla bulunması, ülkemizin egemenlik haklarını ve diplomatik duruşunu olumsuz etkilemektedir. Patriğin herhangi bir ülkeyi veya siyasi yapıyı temsil etmemesine rağmen bir bayrak ile temsil edilmesi durumu daha da kritik hale getirmektedir. Bu sorumsuz fiiller, bağımsızlığımızın ve milli egemenliğimizin uluslararası hukuk açısından en büyük meşruiyet kaynağı olan Lozan Antlaşması’na da aykırıdır."
Önergedeki Sorular
 1. Resmi Tutum Nedir?
  • Fener Rum Ortodoks Patriği'nin ekümenik sıfatını kullanarak uluslararası platformlarda yer alması ve toplantılara katılması konusunda Dışişleri Bakanlığımızın resmi tutumu nedir?
 2. Patrikhane Uyarıldı mı?
  • Eğer resmi tutumumuz ‘ekümenik’ iddiasını reddediyorsa, Patrik ve Patrikhane bu tür toplantılara katılmasından dolayı resmi makamlar tarafından bugüne kadar uyarılmış mıdır? Patrikhane’nin ‘ekümeniklik’ iddiasının başta Lozan Antlaşması ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mevzuatı gereğince kabul edilemez olduğuna ilişkin olarak T.C. Fatih Kaymakamlığı’nın 15.08.2022 tarihli açıklamasına Patrikhane ne cevap vermiştir?
 3. İsviçre'deki Toplantıya İzin Alındı mı?
  • T.C. Fatih Kaymakamlığı açıklamasına rağmen Patrik, İsviçre’de toplanan Ukrayna konulu toplantıya davet aldığında izin almak amacıyla Türk makamlarına başvurmuş mudur?
 4. İzinsiz Katılım Durumu
  • Patrik İsviçre’deki toplantıya izinsiz gitmişse hakkında soruşturma açılacak mıdır?
 5. İsviçre ve Ukrayna Yetkilileriyle İletişim
  • Konferans öncesinde, Patriği bu sıfatla davet eden İsviçre ve Ukrayna yetkilileri ile temasa geçilerek böyle bir davetin yapılamayacağı; aksi takdirde Türkiye’nin toplantıya katılmayacağı muhataplara söylenilmiş midir? Değilse, neden harekete geçilmemiştir?
 6. Ecumenic Patriarchate Temsili
  • Toplantıya davet edilen teşkilatlar bölümünde Avrupa Konseyi, Avrupa Komisyonu, AGİT, BM gibi kurumsal yapısı konusunda hiçbir şüphe bulunmayan teşkilatlar yer alırken aynı bölümde sadece ‘Ecumenic Patriarchate’ sıfatıyla Fener Rum Patrikhanesi’nin yer almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Milletvekili Dora, bu önerge ile Türkiye Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını ve diplomatik duruşunu koruma amacında olduklarını belirtti. Patriğin ekümenik sıfatını kullanarak Türkiye’nin resmi görüşlerine aykırı bir şekilde temsil edilmesinin, ülkenin egemenlik haklarını zedeleyebileceğini vurguladı. Bu bağlamda, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama ve gerekli adımların atılmasını talep etti.
Muhabir: SEFA BAŞER