Meteorolojiden Uyarı: Kuvvetli Yağış ve Çığ Tehlikesi!

Hava Durumu Raporuna Göre

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 8 Mart için hava durumu raporunu yayımladı. Rapora göre, Çanakkale, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Balıkesir, Bursa, Yalova ve Antalya çevrelerinde kuvvetli sağanak yağışlar bekleniyor. Ayrıca, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusundaki kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunuyor.

61 4Omw

Yağış ve Hava Durumu

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu olması beklenirken, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve batısı, Karadeniz (Sinop ve Çorum dışında), Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda yağışlı bir hava öngörülüyor. Bu yağışların genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olacağı belirtilirken, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar yağışı da görülecek.

Hava Sıcaklığı ve Rüzgar Durumu

Hava sıcaklıklarında genel olarak İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu'da 3 ila 5 derece arasında bir azalma beklenirken, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik öngörülmüyor. Rüzgar ise Akdeniz kıyılarında güney yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esecek.

Uyarılar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuvvetli yağış uyarısı yaparak Çanakkale, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Balıkesir, Bursa, Yalova ve Antalya çevrelerinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusundaki çığ tehlikesine karşı da vatandaşların dikkatli olması gerekiyor.

Doğada nadir bulunuyor, kilogramı 600 liradan satılıyor Doğada nadir bulunuyor, kilogramı 600 liradan satılıyor

Bölgesel Hava Durumu

  • Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, özellikle Çanakkale, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Balıkesir, Bursa ve Yalova çevrelerinde kuvvetli sağanak yağışlar bekleniyor.
  • Ege: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek.
  • Akdeniz: Öğle saatlerinde Antalya çevrelerinde kuvvetli yağışlar bekleniyor.
  • İç Anadolu: Güney ve batı kesimlerde yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
  • Batı Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu geçişler yaşanacak.

Yukarıdaki tahminler doğrultusunda, vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları önem taşımaktadır.

Muhabir: MELİHA KÜÇÜKÖNDER