Başkan Toptaş’tan ‘kardeşlik’ vurgulu Kurban Bayramı mesajı Başkan Toptaş’tan ‘kardeşlik’ vurgulu Kurban Bayramı mesajı
Mehmet Sıddık Akış, 1970'te Hakkari'nin Çukurca ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini kent merkezinde tamamlayan Akış, 1992'den bu yana partisinin çeşitli kademelerinde görev yaptı. 2008-2012'de il başkanlığı görevini yürüten Akış, 1999'da İl Genel Meclis Üyesi olarak seçildi. Akış, evli ve 4 çocuk babasıdır.
NEDEN TUTUKLANDI?
DEM Parti, Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın Van'da gözaltına alındığını açıkladı. Parti, iktidarın halk iradesini gasp etmeye devam ettiğini ve Hakkari Belediyesi'nin polis zoruyla ele geçirildiğini belirtti. DEM Parti ise, bu eylemlerin demokratik olmayan bir zihniyeti yansıttığını ve halkın bu anlayışı reddettiğini vurgulayarak, demokrasi yanlılarını bu duruma karşı çıkmaya çağırdı.
DEM Parti'den yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Her seferinde halk iradesine yenilen iktidar yine en iyi bildiği yol olan irade gaspına, darbeciliğe başvurdu. Bu sabah Hakkari Belediye Eş Başkanımız Mehmet Sıddık Akış Van'da gözaltına alındı, belediyemiz polis zoruyla gasp edildi. Bu kayyımcı anlayışı reddediyoruz. Halkımız bu kayyımcı anlayışı tanımadığını 31 Mart'ta demokratik yollarla gösterdi. Bu darbeci ve kayyımcı zihniyet sadece Hakkari'ye değil bütün Türkiye halkının iradesine yönelik bir tehdittir. Halkımız demokratik tepkilerini en üst düzeyde gösterecektir. Demokrasiden yana herkesi de bu darbeye açık tavır almaya çağırıyoruz."
Editör: ATİLLA ŞAKACI