Mahir Ünal Duyurdu! ‘Bedelli Askerlik’ düzenlemesi TBMM’de

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Meclis’te, Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Mahir Ünal Duyurdu! ‘Bedelli Askerlik’ düzenlemesi TBMM’de

AK Parti, asker kaçağı veya bakaya durumundakilere “bedelli askerlik” yolunu açan yasal düzenlemeyi TBMM Başkanlığı’na sundu. Yasa teklifinin Genelkurmay Başkanı’nın görev süresini birer yıllık süreyle 72 yaşına kadar uzatılmasının yolunu açtığını belirten Ünal; “Millî Savunma Bakanlığımızın ihtiyaçları kapsamında 7 Kanundan oluşan toplam 20 maddelik mevzuat değişiklik teklifimizi Meclis Başkanlığımıza bugün sunuyoruz hayırlı olsun.” İfadelerini kullandı.

Dövizle askerlik kapsamında ödemeleri gereken miktarı ödemedikleri veya herhangi bir takvim yılında toplam 184 gün ve daha fazla süreyle yurtiçinde bulundukları için dövizle askerlik kapsamından çıkarılanların, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmalarına olanak tanınacak.Teklifin firar, izin tecavüzü gibi hakkında başlatılan ön incelemenin kesintiye uğramadan yürütülebilmesi ve adli soruşturmanın ivedi şekilde başlatılabilmesi için anılan personelin ifadesi alınması zorunluluğundan vazgeçilmesine ilişkin hukuki düzenleme içerecek.

Düzenlemeyle yaş haddi nedeniyle görev süresi dolan Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in görev süresi de uzatılabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner180