İzmir'de 3 fuar aynı anda İzmir'de 3 fuar aynı anda
Sigorta Brokerliği Nedir?
Bekir Kılıç, sigorta brokerliği mesleğinin az bilinen bir alan olduğunu ve bu nedenle vatandaşlar tarafından sıkça sorular aldığını belirtti. Bu konuda bilgi vermek amacıyla basın mensuplarıyla özet bir metin paylaştığını söyledi. Kılıç, "Sigorta brokerleri, müşterilerini sigortacılık alanındaki çeşitlilik ve detayların arasında en doğru seçimi yapmaları için yönlendirir," dedi.
Whatsapp Image 2024 05 28 At 13.07.15Sigorta Brokerlerinin Rolü
Sigorta brokerlerinin, belirli bir tecrübe, gelişmiş teknik altyapı ve uzman kadroya sahip olmaları gerektiğini belirten Kılıç, "Sigorta brokerleri, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından ruhsatlandırılarak hizmet vermeye başlar. Brokerler, sigortalı kişi, kurum veya kuruluşlar adına çalışarak sigorta şirketlerinden tarafsız ve bağımsız hizmet sunar," dedi.
Profesyonel Hizmet ve Danışmanlık
Kılıç, sigorta brokerlerinin devlet denetimi altında faaliyet gösterdiğini ve sigorta şirketleri tarafından sunulan ürünlerin uygunluğunu sigortalının ihtiyacına göre araştırdıklarını belirtti. "Sigorta brokerleri, risk danışmanlığı yapar ve en doğru poliçeyi satın almalarını sağlar. Ayrıca, poliçe süresi içerisinde ortaya çıkacak sorunlarda sigortalının profesyonel temsilcisi olarak sigorta şirketine karşı sigortalıyı savunur," diye ekledi.
Reasürans ve Sigorta Sektöründeki Önemi
Reasürans konusuna da değinen Kılıç, Türkiye’de dört adet reasürans şirketinin bulunduğunu ve bunların genellikle yurt dışı menşeli olduğunu belirtti. "Reasürans şirketleri, sigorta şirketlerinin düzenledikleri poliçe risklerini devralarak sigorta sektörünün mali yapısının güçlü kalmasında önemli bir rol oynar. Bu sayede riskler yayılır ve sigorta şirketleri daha sağlam bir mali yapıya sahip olur," ifadelerini kullandı.
Bekir Kılıç sigorta brokerliği hakkında daha fazla bilgi almak isteyenlerin kendilerine ulaşabileceğini belirterek, Kahramanmaraş halkının bu yeni sistemden en iyi şekilde faydalanmasını temenni etti.
Muhabir: YAVUZ NALBANTBAŞI