2024 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Başvuruları Devam Ediyor

LGS başvuruları, 2023-2024 eğitim öğretim yılı sonunda gerçekleştirilecek olan merkezi sınav için elektronik ortamda isteğe bağlı olarak yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu www.meb.gov.tr internet adresinden duyuruldu.

LGS Başvurusu Nasıl Yapılır ve Ne Zaman Bitecek?

LGS kapsamında 2 Haziran'da gerçekleştirilecek olan merkezi sınav başvuruları, "e-Okul" üzerinden isteğe bağlı olarak yapılacak. Sınava katılım isteğe bağlı olacak ve katılmak isteyen öğrenciler başvurularını elektronik ortam üzerinden ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilecekler. Henüz başvuru yapmayan öğrenciler de son tarihi merakla araştırıyor.

LGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı

Resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8'inci sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak merkezi sınavla ilgili usul ve esaslara kılavuzda yer verildi.

Nazife Güngör: Uluslararası öğrenciler ülkemiz için birer kültür elçisi Nazife Güngör: Uluslararası öğrenciler ülkemiz için birer kültür elçisi

Başvuruların Onayı ve Önemli Tarihler

Okul müdürlükleri, başvuru işlemleriyle ilgili öğrencilere rehberlik edecek ve sınav başvuruları 1 Nisan 2024'e kadar okul müdürlüklerince onaylanacak. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise başvurularını yayımlanan kılavuzda bulunan formu doldurarak yapacaklar.

Öğrenciler, başvurularının yapılıp yapılmadığını elektronik ortamdan takip edebilecekler. Giriş belgeleri ise 24 Mayıs'tan itibaren açıklanacak ve öğrencilere fotoğraflı olarak teslim edilecek. Sınava katılacak öğrencilerin giriş belgeleri ve kimlik belgeleri yanlarında bulundurmaları gerekecek.

Editör: SEVİLAY YUMUŞAK